Arabia Saudyjska przestrzega Rosję

Arabia Saudyjska przestrzegła Moskwę przed dozbrajaniem swoich przeciwników Huti, gdy dowiedziała się o jej planach - przekazało jedno ze źródeł. Z kolei USA poprosiły Saudyjczyków o pomoc w przekonaniu Rosjan do rezygnacji z planu przekazania rebeliantom broni.

Amerykański wywiad nie ma pewności, czy reakcja Arabii Saudyjskiej była kluczową dla porzucenia przez Rosję planu dozbrojenia Huti, czy był to tylko jeden z czynników, które doprowadziły do tego, że Władimir Putin zmienił zdanie - podkreślili rozmówcy stacji.

Reklama

Rosyjskie dostawy broni jako odwet za działania USA

Według nich strona rosyjska postrzega dozbrojenie rebeliantów jako krok odwetowy wobec amerykańskiej administracji, która pozwoliła Ukrainie na atakowanie celów na terytorium rosyjskim z wykorzystaniem broni z USA.

Rosja wstrzymała dostawę broni dla Huti, jednak wysłała na trzy dni w lipcu do Jemenu personel wojskowy, który miał doradzać rebeliantom - czytamy.

Rosyjskie działania wojskowe w Jemenie i zaangażowanie Huti

Przedstawiciele USA widzieli, jak duże rosyjskie statki zatrzymały się na południu Morza Czerwonego. Tam rosyjski personel opuścił jednostki i został odebrany przez łódź Huti, która odpłynęła do Jemenu.

Wspierani przez Iran Huti są jedną ze stron trwającej od blisko 10 lat wojny domowej w Jemenie. Kontrolują zachodnią część tego państwa, w której mieszka połowa jego mieszkańców.

Huti ostrzeliwują statki na Morzu Czerwonym w solidarności z Hamasem

Po wybuchu wojny w Strefie Gazy jesienią 2023 r. Huti zaczęli ostrzeliwać statki przepływające przez Morze Czerwone, deklarując, że ataki są aktem solidarności z palestyńskim Hamasem, a ich celem jest Izrael i jego wymiana handlowa.

Ataki zakłóciły żeglugę na jednym z najważniejszych morskich szlaków handlowych świata. W odpowiedzi cele Huti od początku roku są bombardowane przez wojska amerykańskie i brytyjskie. (PAP)

ndz/ mal/