"Zły dzień dla Putina"

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nazwał 20 kwietnia "złym dniem dla Putina" z powodu zatwierdzenia przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA nowego pakietu pomocy finansowej dla Kijowa.

"To zły dzień dla Putina. Zły dzień dla każdego, kto odważył się uwierzyć, że Ameryka może się zawahać(...). Jesteśmy wdzięczni Izbie Reprezentantów Kongresu USA, jej przewodniczącemu oraz członkom obu partii za przyjęcie długo oczekiwanej ustawy o pomocy dla Ukrainy. Każdy, kto sprawił, że ta decyzja stała się rzeczywistością, dokonał właściwego wyboru. Stany Zjednoczone potwierdziły swoje globalne przywództwo" - napisał na platformie X szef ukraińskiego MSZ. Jego wpis cytuje "Ukraińska Prawda".

Reklama

Ukraina liczy na szybkie zatwierdzenie ustawy przez Senat USA

Dmytro Kułeba podkreślił, że Ukraina spodziewa się szybkiego zatwierdzenia sobotniej ustawy przez Senat USA oraz podpisania jej przez prezydenta Joe Bidena. Dodał, że przyznanie pomocy finansowej w wysokości 60,8 mld USD wpłynie pozytywnie na morale ukraińskich żołnierzy, walczących na pierwszej linii frontu.

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA stosunkiem głosów 311 do 112 uchwaliła nowy pakiet pomocy finansowej dla Ukrainy. Izba przegłosowała również ustawę o przejęciu na rzecz Ukrainy rosyjskich aktywów zamrożonych w amerykańskich bankach. Ich wartość szacowana jest na 5-8 mld USD. (PAP)