Pakiet pomocy dla Ukrainy, odpierającej od dwóch lat inwazję Rosji, został zablokowany przez spór Republikanów z Demokratami w Kongresie USA. W wyniku sporu przyjęcie pakietu zostało opóźnione o sześć miesięcy.

Niespełnione deklaracje

Ukraina od pół roku była pozbawiona kluczowego amerykańskiego wsparcia, wojskowego i finansowego. Kraje Zachodu mimo deklaracji, zawartej np. w słowach prezydenta Francji Emmanuela Macrona o przestawieniu "gospodarki na tory wojenne", nie były w stanie zapewnić wystarczającej ilości broni i amunicji Ukrainie.

Reklama

W ostatnich miesiącach prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wiele razy powtarzał, że jego kraj potrzebuje natychmiastowego wsparcia. Przede wszystkim, aby móc skutecznie odpierać rosyjskie ataki z powietrza. W tym momencie, choć pomoc została już praktycznie przegłosowana, (zostało jeszcze głosowanie w Senacie, które wydaje się być formalnością), to wszystko zależy od tego kiedy amerykańskie wsparcie będzie w stanie dotrzeć na Ukrainę - ocenia Bloomberg.

Pentagon obiecuje, Ukraina poczeka

Pomoc USA pozwoli Ukrainie przez jakiś czas odpierać rosyjskie natarcia i zmniejszyć straty własne - komentuje ekspert Narodowego Instytutu Studiów Strategicznych w Kijowie Mykoła Bielieskow. Równocześnie badacz zaznacza, że potrzebne jest większe wsparcie ze strony krajów sojuszniczych.

Resort obrony USA będzie w stanie dostarczyć pomoc Ukrainie "bardzo szybko" - powiedział w zeszłym tygodniu rzecznik prasowy Pentagonu Pat Ryder. Wśród przekazanego uzbrojenia mają znajdować się rakiety dalekiego zasięgu ATACMS i mogą zostać wysłane nawet do końca tego tygodnia - powiedział w rozmowie z telewizją CBS szef senackiej komisji ds. wywiadu, Demokrata Mark Warner.

Zdążyć z uzbrojeniem

Nawet jeśli amerykańska broń zostanie szybko wysłana Ukrainie, to skomplikowana logistyka może spowodować, że miną tygodnie, zanim zostanie użyta na polu walki - uważa Instytut Studiów nad Wojną. "Sytuacja na froncie może w tym czasie ulec dalszemu pogorszeniu, zwłaszcza jeśli Rosjanie nasilą ataki, aby zdążyć przed dostawami sprzętu z USA" - ocenił amerykański think tank.

"Owszem straciliśmy inicjatywę" - powiedział telewizji NBC w niedzielę prezydent Zełenski. "Teraz mamy możliwość ustabilizowania sytuacji i przejęcia inicjatywy" - dodał. "Czas pomiędzy politycznymi decyzjami a uderzeniem we wroga powinien być możliwie najkrótszy" - uważa prezydent, który podkreślił, że "teraz liczy się każdy dzień".

awm/ ap/