Od kilku miesięcy po warszawskiej giełdzie krążyły pogłoski, że Michał Sołowow szuka nabywcy na należące do niego 45 proc. akcji spółki Echo Development. Piątkowy komunikat firmy rozwiał wszelkie wątpliwości. Wynika z niego, że akcje trafią do Griffina, grupy inwestycyjnej działającej na rynku nieruchomości w Europie Środkowej i Wschodniej oraz funduszu PIMCO.

Echo podało bowiem, że na wniosek swojego akcjonariusza, FTF Columbus - kontrolowanego przez Michała Sołowowa, zwołuje walne zgromadzenie, które zdecyduje o zmianach w radzie nadzorczej firmy. FTF Columbus złożył wniosek w związku ze spełnieniem się warunku zawieszającego, "określonego w umowie dotyczącej pośredniego nabycia 41,55 proc.
akcji Echa, która została zawarta 28 lutego 2015 r. z podmiotem należącym do Griffin Topco III oraz do funduszu zarządzanego przez PIMCO". Warunkiem dokonania transakcji jest uzyskanie zgody na koncentrację. W piątek na koniec dnia jedna akcja Echa kosztowała na GPW 6,79 zł, co oznacza pakiet, który ma przejąć Griffin i PIMCO wart był ponad 1,16 mld zł. Całe Echo wyceniane było na 2,8 mld zł.

- Kupno akcji Echa to była jedna z niewielu okazji do przejęcia szerokiego, rozbudowanego portfela nieruchomości, od mieszkań po biura i powierzchnie handlowe. Takich spółek u nas brakuje, większość transakcji na rynku nieruchomości opiera się na kupnie pojedynczych, konkretnych obiektów - mówi szef działu inwestycji międzynarodowej agencji nieruchomości. Echo Investment to jedna z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Spółka realizuje inwestycje w czterech głównych sektorach rynku nieruchomości: budownictwie mieszkaniowym, centrach handlowych i handlowo-rozrywkowych, budownictwie biurowym oraz hotelowym.

Do tej pory zrealizowała ponad 100 projektów w kilkudziesięciu miastach Polski o łącznej powierzchni przekraczającej 1 mln mkw. Inwestuje też w Rumunii, na Węgrzech i Ukrainie. W 2014 r. Echo miało 579,3 mln zł przychodów i 406,7 mln zł zysku netto. Z kolei w portfelu Griffin Real Estate znajduje się m.in. DH Renoma we Wrocławiu, Centrum Biurowe Lubicz I&II w Krakowie, katowicki Supersam i Centrum Akademickie Polonez w Poznaniu.

Flagową inwestycją firmy jest rewitalizacja Hali Koszyki w Warszawie. W marcu 2013 roku Griffin pozyskał inwestora strategicznego – Oaktree Capital Management. Jeśli chodzi o przejęcia Griffin bardzo mocno rozpycha się po polskim
rynku. W styczniu fundusz z grupy Griffin podpisał z PKO BP list intencyjny dotyczący sprzedaży spółki Qualia Development oraz wybranych aktywów nieruchomościowych banku. Warunkiem przeprowadzenia transakcji jest m.in. uzyskanie przez Griffin zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jej zamknięcie jest planowane na przełom I i II kwartału tego roku.

- Staramy się pozyskiwać atrakcyjne nieruchomości w wyjątkowych lokalizacjach, a następnie rozwijać je tak, aby zaoferować możliwie najlepsze warunki najemcom. Szczególne znaczenie mają dla nas nie tylko budynki przy ulicy Nowogrodzkiej i Sienkiewicza, ale także inne obiekty znajdujące się w portfolio Qualii tj.: nieruchomości mieszkaniowe i hotelowe. Wiemy jak wykorzystać potencjał tych miejsc, a przede wszystkim nie boimy się tak zróżnicowanych i złożonych
projektów - mówił wówczas Piotr Belka z Griffin Group.

Dotychczasowy dorobek Qualia Development to ponad 4100 gotowych lokali, w tym przeszło 1600 sztuk w projekcie Nowy Wilanów, prawie 500 apartamentów w projekcie Neptun Park, ponad 1500 lokali w zrealizowanym projekcie Marina Mokotów jako większościowy udziałowiec, a także przeszło 300 apartamentów typu condo w hotelach sieciowych zarządzanych pod globalną marką hotelową Golden Tulip.