Inwestorów najpierw zaskoczył Cyfrowy Polsat. Firma w środę poinformowała o zakupie za 53,4 mln zł 11 proc. akcji Sferii, dostawcy usług telefonicznych i dostępu do szerokopasmowego internetu drogą radiową. Zarówno Sferia, jak i Cyfrowy Polsat, który w ciągu kilku miesięcy może przejąć kontrolny pakiet spółki, to firmy kontrolowane przez Zygmunta Solorza-Żaka. Od czasu debiutu Cyfrowy Polsat to też jedna z ulubionych spółek m.in. otwartych funduszy emerytalnych.
Tego samego dnia wieczorem TVN poinformował o zawarciu ramowego porozumienia z ITI Media Group, na mocy którego za 46,2 mln euro zwiększy do 51 proc. (o 26 proc. minus jedna akcja) udział w Neovision Holding, jedynym udziałowcu ITI Neovision. Ten jest z kolei właścicielem i operatorem platformy cyfrowej n. Cała operacja rozegra się w ramach grupy ITI, kontrolującej TVN, a dojdzie do niej o ponad dwa lata wcześniej, niż zapowiadano.
Obydwie transakcje, a przede wszystkim jakość informacji na ich temat, skłoniły właścicieli akcji Cyfrowego Polsatu i TVN do pozbywania się papierów. Kurs Cyfrowego Polsatu w środę spadł o ponad 8 proc. Akcjonariusze TVN mogli zareagować dopiero wczoraj. Kurs spółki spadał na ostatniej sesji o nawet 15,7 proc. Ostatecznie stracił 13,3 proc.
- W obydwu przypadkach transakcje między właścicielem a jego spółką publiczną budzą obawy o interes akcjonariuszy mniejszościowych. Po drugie, inwestorzy niewiele wiedzą o szczegółach transakcji, głównie o związanych z nimi przyszłych nakładach inwestycyjnych - mówi Waldemar Stachowiak z Ipopema Securities.
Reklama
Sobiesław Pająk z IDMSA wskazuje, że potrzeby inwestycyjne Sferii mogą sięgać kilkuset milionów złotych. Jeśli Cyfrowy Polsat przejmie nad nią kontrolę, a raczej do tego dojdzie, należałoby oczekiwać m.in. mniejszych dywidend.
- W najbliższych latach polityka dywidendowa spółki przewiduje przeznaczanie dla akcjonariuszy od 33 do 66 proc. zysku. Do tej pory byłem przekonany, że należałoby raczej oczekiwać dywidendy bliżej wyższego pułapu. Jeśli transakcja zostanie sfinalizowana, należałoby oczekiwać dywidend bliżej dolnego przedziału - mówi analityk IDMSA.
Dodaje, że pełna konsolidacja wyników Sferii w ciągu kilku lat nie będzie działała na korzyść Cyfrowego Polsatu.
- Jeśli pan Solorz ma plany co do budowy pozycji w segmencie internetowym, dlaczego po prostu nie wypłaci dywidendy z Cyfrowego Polsatu? TVN może, i będzie płacić dywidendy, ale jak wskazywaliśmy już na początku lutego, problemem było olbrzymie zadłużenie w euro jego spółki-matki, grupy ITI. Wygląda na to, że nie było po prostu innego sposobu na finansowanie platformy n - dodaje Waldemar Stachowiak.
Analitycy wskazują, że w przypadku spółek kontrolowanych przez jednego właściciela inwestorzy mniejszościowi powinni liczyć się z ryzykiem, że w spółkach mogą zapadać decyzje nie zawsze dla nich korzystne. To ryzyko zwiększa kryzys, który pogarsza teraz sytuację firm i inwestorów kontrolujących spółki notowane na GPW i może doprowadzić do przesuwania na nie m.in. kosztów projektów inwestycyjnych.
- Reakcja rynku na wydarzenia w Cyfrowym Polsacie i TVN jest dosyć jednoznaczna. Powinna pokazywać właścicielom, czym mogą się skończyć rozwiązania niejasne dla akcjonariuszy mniejszościowych - mówi analityk jednego z największych krajowych domów maklerskich.