Urząd informuje, że pomiędzy Microsoftem i producentami laptopów mogło dojść do zawarcia niedozwolonego porozumienia, które może mieć wpływ na rynek sprzedaży laptopów na teren całej UE. Dlatego Urząd przekazał zgromadzone w toku postępowania materiały Komisji Europejskiej (KE).

W środę UOKiK poinformował w komunikacie, że jego wątpliwości wzbudziły zasady współpracy pomiędzy producentami komputerów przenośnych i Microsoftem. Producenci mają prawo do instalacji systemu operacyjnego firmy na laptopie przed jego sprzedażą. Jednocześnie muszą informować Microsoft o liczbie sprzedawanych komputerów.

Zdaniem UOKiK, mimo braku formalnego zobowiązania do instalowania oprogramowania Microsoft, przedsiębiorcy przyznają, że zasady współpracy są na tyle atrakcyjne, że nie pozostawiają im wyboru.

Urząd wskazał, że producenci sprzedają laptopy wyłącznie z systemem operacyjnym Microsoft. Dlatego konsumentom trudno jest zrezygnować z tego oprogramowania m.in. ze względu na brak możliwości zwrotu jego ceny. W opinii UOKiK, to do klienta powinien należeć wybór systemu operacyjnego, z którego chce korzystać.

Reklama

UOKiK ustalił też, iż na polskim rynku hurtowej sprzedaży laptopów obecnych jest 12 producentów, których siedziby znajdują się poza granicami kraju. Na terenie Polski działają jedynie ich spółki zależne, które zajmują się wyłącznie dystrybucją i reklamą produktów.

KE i urzędy antymonopolowe państw UE współpracują ze sobą w zakresie ochrony konkurencji i konsumentów. Polega to m.in. na przekazywaniu Komisji informacji o prowadzonych postępowaniach. W ramach swoich uprawnień może ona wszcząć postępowanie antymonopolowe, a jeżeli zarzuty potwierdzą się, nałożyć na przedsiębiorców kary finansowe. Nie mogą one przekroczyć 10 proc. całkowitych przychodów firmy, uzyskanych przez nią w poprzedzającym roku obrotowym.

Do chwili nadania depeszy PAP nie uzyskała komentarza firmy Microsoft.