Gmina planuje likwidację ogrodów działkowych. Na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi. Mówi się, że w przyszłości ma tam być wybudowana droga. – Czy otrzymam odszkodowanie za wybudowaną przez mnie altanę – pyta działkowiec z Warszawy.
Tak. Każdy działkowiec ma prawo do odszkodowania za nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działkach, które zostaną zlikwidowane pod budowę drogi.
Nowelizacja ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, która weszła w życie 29 maja, przewiduje, że w przypadku likwidacji ogrodów działkowych pod budowę drogi publicznej działkowcy mają prawo do odszkodowania i rekompensaty. Odszkodowanie wypłacane jest za nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działkach, np. drzewa owocowe czy altany. Odszkodowanie przysługuje też Polskiemu Związkowi Działkowców za stanowiące jego własność urządzenia, budynki i budowle rodzinnego ogrodu działkowego przeznaczone do wspólnego korzystania przez użytkujących działki i służące do zapewnienia funkcjonowania ogrodu. Działkowcy i Polski Związek Działkowców mają prawo do odszkodowania i rekompensaty także wtedy, gdy likwidacja ogrodów działkowych pod budowę dróg nastąpiła przed wejściem w życie nowych przepisów. Koszty odszkodowania musi ponieść podmiot, na czyją rzecz nastąpi wywłaszczenie pod budowę drogi, czyli np. Skarb Państwa lub gmina.
Przed wejściem w życie nowelizacji działkowcy i Polski Związek Działkowców nie mieli prawa do odszkodowania. Ustawa z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. nr 80, poz. 721 z późn. zm.) nie nakładała bowiem takiego obowiązku na samorządy i Skarb Państwa.
Reklama
PODSTAWA PRAWNA
● Art. 1 ust. 1g pkt 1 i 2 ustawy z 24 marca 2009 r. o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. nr 72, poz. 620).