Płatności podatku nie da się uniknąć – w ten sposób naczelnik Wydziału Finansowego Urzędu Miasta Częstochowa przypomina podatnikom o ich obowiązkach. Jak wyjaśnia Jarosław Kapsa z tego samego urzędu, podatnik powinien pamiętać, że należności przedawniają się dopiero po pięciu latach. Należności zabezpieczone, po wystawieniu tytułu wykonawczego, na majątku podatnika nie przedawniają się. Jeśli urząd wystawi zobowiązanie do zapłaty podatku, będzie go egzekwował na wszelkie prawnie dopuszczalne sposoby.

Skuteczność egzekucji

W Częstochowie wskaźnik windykacji wynosi 93 proc.
– Ten obowiązek egzekwowany jest już od kwoty zaległości wynoszącej 8,8 zł, a więc pokrywającej koszt wysłania upomnienia – mówi Jarosław Kapsa. Jak dodaje jednak Danuta Kamińska, przepisy o egzekucji należności w administracji nie wskazują żadnej kwoty należności podatkowej, do której wierzyciel – prezydent miasta – mógłby nie podejmować działań egzekucyjnych celem przymusowego wyegzekwowania należnego podatku.
Reklama
– Wobec tego administracyjne postępowania egzekucyjne podejmowane są w stosunku do wszystkich nieuregulowanych należności podatkowych bez względu na ich wysokość – informuje Danuta Kamińska.
W razie stwierdzenia, że w postępowaniu egzekucyjnym dotyczącym należności pieniężnych nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne, takie postępowanie może być umorzone. Jednak jak podkreśla Jarosław Kapsa, urząd w Częstochowie dysponuje programem informatycznym, w którym odnotowywane są na bieżąco należności i wpływy.
– Podatnik nie musi więc nawet przechowywać dowodów wpłaty. Co więcej, w ostatnich latach nie było przypadku, by urząd wystąpił z upomnieniem o należność już zapłaconą – mówi Jarosław Kapsa.
Skoro więc systemy działają tak dobrze, to trudno liczyć na umorzenie postępowania egzekucyjnego. Warto znać więc procedury egzekucji należności podatkowych.

Procedura w gminie

Tryb postępowania i procedury postępowania egzekucyjnego należności podatkowych reguluje ustawa z 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. nr 229 z 2005 r., poz. 1954 z późn. zm.) oraz rozporządzenie ministra finansów z 22 listopada 2001 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. nr 137, poz. 1541 z późn. zm.).
Jak wyjaśnia Danuta Kamińska, zgodnie z przepisami rozporządzenia wierzyciel, czyli np. urząd gminy lub miasta, jest obowiązany do systematycznej kontroli terminowości zapłaty zobowiązań pieniężnych. Jeżeli należność nie zostanie zapłacona w terminie określonym w decyzji lub wynikającym z przepisu prawa, miasto wysyła do zobowiązanego upomnienie, z zagrożeniem wszczęcia egzekucji po upływie siedmiu dni od dnia doręczenia upomnienia. Koszty upomnienia obciążają zobowiązanego i są pobierane na rzecz wierzyciela. Obowiązek uiszczenia kosztów upomnienia przez zobowiązanego powstaje z chwilą doręczenia upomnienia. Koszty te podlegają ściągnięciu w trybie określonym dla kosztów egzekucyjnych (wynoszą czterokrotną wartość opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej).

Pomoc urzędu

Po otrzymaniu upomnienia – jak dodaje Jarosław Kapsa – podatnik może zwrócić się do urzędu o pomoc związaną z jego trudną sytuacją. Urząd może odroczyć, zmniejszyć obciążenie odsetkami, a nawet umorzyć należność.
Jeśli jednak – jak dodaje Danuta Kamińska – podatnik nie wystąpi z wnioskiem o pomoc i upłynie termin określonego w upomnieniu, to w takiej sytuacji wierzyciel wystawia tytuł wykonawczy i przekazuje go do właściwego organu egzekucyjnego celem wyegzekwowania należnego podatku.
– Takie same procedury stosowane są przez miasto Katowice. Miasto opracowało szczegółowe procedury postępowania dotyczącego windykacji i egzekucji wierzytelności, do których stosuje się Ordynację podatkową. Windykacja należności jest obowiązkiem urzędników – wyjaśnia Danuta Kamińska.
O CZYM PAMIĘTAĆ
Jak mówi Danuta Kamińska, skarbnik miasta Katowice, podatnicy podatków samorządowych powinni szczególną uwagę zwracać na terminy płatności rat, określonych w decyzjach, przepisach dotyczących podatków i opłat lokalnych (podatek od środków transportowych) lub w uchwałach rady miasta (opłata od psów).
– Terminowe regulowanie podatków i opłat lokalnych pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów, które naliczane są na skutek działań windykacyjnych, tj. koszty upomnienia czy koszty egzekucyjne – mówi Danuta Kamińska. Jeśli jednak podatnik nie chce zapłacić, może zostać wobec niego wszczęta procedura egzekucyjna.