W sprawie dotyczącej austriackiego operatora Bwin i państwowego monopolu gier hazardowych w Portugalii, Europejski Sąd Sprawiedliwości uznał, państwa Unii Europejskiej mogą ograniczać „swobodę świadczenia usług” w dziedzinie hazardu, jeśli przemawia za tym nadrzędny interes publiczny.

Sąd stwierdził, że zakaz działalności dla operatorów online, takich jak Bwin – jednego z największych internetowych bukmacherów w Europie – może być uzasadniony ze względu na konieczność zwalczania oszustw i przestępstw, pod warunkiem, że ograniczenia są stosowane uczciwie i proporcjonalnie.

Chociaż sąd wcześniej uznał, że narodowe prawa ograniczające hazard krajach UE mogą podważyć generalne zobowiązania w ugrupowaniu do przestrzegania zasad „wolności do świadczenia usług, jest to pierwszy wyrok europejskiego sądu, który dotyczy sportowych zakładów bukmacherskich online.

To poważny cios dla firm zajmujących się zakładami w Internecie, walczących od lat o zniesienie barier, które im uniemożliwiają prowadzenie biznesu w wielu krajach UE.

Reklama

Akcje Bwin poleciały w dół po ogłoszeniu wyroku, ale walory innych firm hazardowych online nie doznały uszczerbku. Niektórzy analitycy twierdzą, że decyzja sądu może uderzyć w plany spółek w takich krajach, jak Portugalia i Norwegia, które chcą kontrolować rozwój sektora, a nie we Francji, Hiszpanii czy innych krajach, które zamierzają wprowadzić regulacje.

W Europejskim Sądzie na rozpatrzenie czeka kilkanaście podobnych spraw i wiele wskazuje na to, że przy ich rozstrzyganiu kluczową rolę może odegrać wczorajsza decyzja. Wyrok ten może także wpłynąć na bieg około 10 spraw wniesionych przez Komisję Europejską, której urzędnicy oskarżają państwa członkowskie o łamanie unijnych zasad poprzez wprowadzanie przepisów chroniących państwowy monopol w dziedzinie gier hazardowych. Komisja oświadczyła, że „bardzo dokładnie studiuje ostatnią decyzję sądu”.

Sąd podkreślił, że ograniczenia nakładane przez kraje członkowskie muszą odpowiadać określonym warunkom. Powinny zmierzać do osiągnięcia celu interesu publicznego, na który powołuje się państwo członkowskie, nie powinny iść dalej niż wymaga to osiągnięcie wspomnianego celu i wreszcie, muszą być stosowane bez dyskryminacji.

Europejskie Stowarzyszenie Loterii Państwowych odnotowało wyrok z zadowoleniem: „Rządy powinny przyznać operatorom państwowym monopol na prowadzenie hazardu w Internecie oraz ... zakazać działalności zagranicznym operatorom gier hazardowych w Internecie, jak Bwin, nawet jeśli mają oni siedzibę i licencję w innym kraju członkowskim UE” – konkluduje stowarzyszenie.

Tłum. T.B.