Dolar wzrósł wobec euro najwyżej od dwóch tygodni. Popyt na amerykańską walutę zwiększył się w miarę napływu informacji świadczących o tym, że gospodarki na świecie muszą jeszcze pozbyć się najgorszych skutków globalnej recesji.

„W ciągu ostatnich tygodni korelacja między złotem i dolarem jest bardzo ścisła” – mówi Wolfgang Wrześniok-Rossbach, szef marketingu i sprzedaży w Heraeus Metallhandels w Niemczech.. Jego zdaniem, złoto najpewniej będzie podążać śladem eurodolara i dalej tanieć. Grudniowe kontrakty na złoto spadły o 4,70 dolara, lub 0,5 proc., do 989,40 dolarów za uncję na platformie Comex nowojorskiej giełdy NYME. Kruszec w natychmiastowej dostawie potaniał w Londynie o 0,3 proc. do 988,45 dolara. Amerykańska waluta straciła w tym roku wobec euro 4 proc,, natomiast terminowe kontrakty na złoto awansowały w tym czasie o 12 proc.

Złoto może uzyskać wsparcie ze strony inwestorów, którzy będą szukać schronienia dla swego kapitału w obliczu napięć geopolitycznych na Bliskim Wschodzie – twierdzi James Steel, analityk HSBC Securities. Agencja Bloomberg przypomina w tym kontekście o wczorajszej próbie irańskiej rakiety Shahab-3 oraz całkiem realnych groźbach, że zapowiedziane na ten tydzień rozmowy międzynarodowe w sprawie programu jądrowego Iranu mogą się zakończyć kolejnymi sankcjami pod adresem Teheranu.

Złoto potaniało o 3,8 proc. od czasu osiągnięcia w połowie września 18-miesięcznego maksimum na poziomie 1025,80 dolara za uncję. Historyczny rekord złota padł w marcu 2008 roku, kiedy za uncję kruszcu płacono 1033,90 dolara.

Reklama

Polecamy: Złoto hitem inwestycyjnym jesieni