Bumar przedstawił na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach swój najnowszy produkt - czołg o nazwie Polska Platforma Bojowa XXI wieku Anders.

Polska Platforma Bojowa XXI wieku otrzymała nazwę Anders, po słynnym polskim generale Władysławie Andersie.

Jest to projekt finansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Został zaprojektowany w należącym do Bumaru gliwickim OBRUM. Elektronikę dostarczył WB Elektronics z Ożarowa, a stanowisko zdalnie sterowanych karabinów maszynowychKobuz zainstalowały Zakłady Mechaniczne Tarnów.

W przyszłości "Anders" ma być produkowany w oparciu o możliwości techniczne i produkcyjne Zakładów Mechanicznych „BUMAR-ŁABĘDY” SA.

Projekt kosztował 20 mln zł i jest obecnie w fazie przed prototypowej. Pojazd obsługiwany będzie przez trzech członków załogi, a na pokład będzie mogło wejść dodatkowo czterech żołnierzy desantu. Maksymalna prędkość czołgu Anders wynosi 72 km/h.

Reklama

Kiedy więcej egzemplarzy zjedzie z taśmy produkcyjnej? Bumar czeka na zamówienia. Jak pisała "Rzeczpospolita" w sierpniu, tylko nasza armia potrzebuje nawet 800 nowych pojazdów tego typu.

>>> Zobacz też: Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach [Galeria]

ikona lupy />
Czołg Anders, widok z przodu, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, fot. mat. prasowe Bumaru. / Forsal.pl
ikona lupy />
Czołg Anders. Na zdj. Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, fot. mat. prasowe Bumaru. / Forsal.pl
ikona lupy />
Czołg Anders, widok z boku, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, fot. mat. prasowe Bumaru. / Forsal.pl
ikona lupy />
Czołg Anders, Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Kielcach, fot. mat. prasowe Bumaru. / Forsal.pl