Spośród 980 zarejestrowanych projektów aż 495 zostało anulowanych bądź trwają procedury mające usunąć je z rejestru - wynika z danych Agencji Regulacji Rynku Nieruchomości w Dubaju. Zawirowania na rynkach doprowadziły do opóźnienia bądź rezygnacji z projektów w Dubaju o łącznej wartości 330 mld dol. - szacuje firma analityczna Proleads. Powodem są problemy z płynnością inwestorów, spadające ceny nieruchomości oraz czynsze, wzrastająca niepewność oraz negatywny sentyment – czytamy w prospekcie rządowym opublikowanym na stronie Londyńskiej Giełdy (London Stock Exchange).

>>>CZYTAJ TEŻ: Dubaj może zapomnieć o roli centrum finansowego regionu

Ceny nieruchomości w Dubaju, który miał ambicje stać się światowym centrum finansowym, spadły od szczytów z połowy 2008 r. o 50 proc. a prawdopodobnie to nie koniec. Analitycy Credit Suisse twierdzą, że podaż 41 tys. nowych domów może doprowadzić do dalszych 20-proc. obniżek cen. Od 2008 r. ukończono 48 projektów, a kolejne 307 jest w trakcie realizacji.

Budowę Burdż Dubaj udało się ukończyć dzięki zaangażowaniu prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Szejk Khalif bin Zayeda bin Sultana Al Nahyana wsparł inwestora Emaar Properties, który z powodu kryzysu wpadł w poważne problemy finansowe.To właśnie ku jego czci zmieniono nazwę budynku z Burdż Dubaj na Burdż Khalifa.

Reklama

Dubai World, firma, która ma w swoim portfolio takie projekty jak wyspa w kształcie palmy, ogłosił 10 września, że ułożyła się z 99 proc. wierzycieli co do zmian warunków swojego zadłużenia, które wynosiło wtedy prawie 25 mld dol.

>>>CZYTAJ TEŻ: Metr w Burdż Dubaj można kupić taniej niż w apartamentowcu w Warszawie

ikona lupy />
Podaż kolejnych 41 tys. nowych domów może doprowadzić do dalszych spadków cen nieruchomości w Dubaju o 20 proc. / Bloomberg