Ponadto w odwiercie poszukiwawczym Północne Makiejewskoje-1 (NM-1) KOV natrafił na cztery "obiecujące" strefy węglowodorowe.

"W pierwszym kwartale 2012 r. M-21 osiągnął głębokość całkowitą 2.210 m. W czasie prac natrafiono na dwie potencjalne strefy zawierające węglowodory, pierwsza z nich - R-8 powiązana ze strefą produkcyjną odwiertu M-19 uzyskała w testach przepływ gazu na poziomie prawie 85 tys. m sześc. dziennie, czyli ok. 60 tys. m sześc. netto dla KOV. Zarząd Spółki oczekuje, że M-21 zostanie podłączony do komercyjnej produkcji pod koniec III kwartału 2012 r." - głosi komunikat.

Odwiert M-21 znajduje się w bliskim sąsiedztwie "bardzo udanej strefy produkcyjnej odwiertu M-19", przez co KOV wiązał z nim "spore nadzieje", jak podkreśla spółka.

"W efekcie pozytywnych wyników testowania tej studni i utrzymującej się stale wysokiej produkcji z M-19, obecnie trwa weryfikacja programu wierceń zaplanowanego na ten rok pod kątem przyspieszenia prac nad następną w kolejności, M-20. Chcemy ruszyć z pracami już w połowie lipca" - powiedział wiceprezes KOV ds. relacji inwestorskich Jakub Korczak, cytowany w komunikacie.

Reklama

KOV poinformował także, że choć prace nad odwiertem NM-1 ruszyły 5 maja br., już w czerwcu osiągnął on docelową głębokość 2.500 m.

"Analiza rejestrów i informacji uzyskanych podczas wierceń wskazuje na potencjalną akumulację węglowodorów w czterech jednostkach zbiornikowych. Dwie jednostki zbiornikowe znajdują się w obrębie grubego na 70 m wapiennego interwału, kolejna, jak się wydaje, w obrębie 30 m grubości piaskowca. Zarząd KOV zapowiada, że testy produkcyjne tego odwiertu NM-1 odbędą się na początku trzeciego kwartału 2012 r." - czytamy dalej w komunikacie.

Wkrótce rozpocznie się też przenoszenie urządzenia wiertniczego na miejsce odwiertu M-20, nad którym prace ruszą w połowie lipca br., zapowiada również spółka. W I kw. 2012 r. pozyskano 225 km2 nowych danych sejsmicznych 3D pokrywających większość obszaru koncesji Północne Makiejewskoje, w tym odwiertu NM-1.

Obecnie trwa przetwarzanie tych danych, a ukończenie ich interpretacji spodziewane jest w II kw. 2012 r.

"Nowe dane pozwolą Spółce lepiej poznać potencjał koncesji i wyznaczyć miejsca pod przyszłe odwierty. Do 2013 r. KOV planuje jeszcze wykonanie dwóch studni na tej koncesji, NM-2 i CM-3" - napisano w materiale.

KOV poinformował także o stanie prac na odwiercie Olgowskoje-14, który był wykonywany w czerwcu i lipcu 2011 r. i po tym, jak osiągnął głębokość całkowitą 2.800 m, został orurowany w oczekiwaniu na dalszą ocenę.

"Rejestry oraz informacje uzyskane podczas wierceń pozwoliły zidentyfikować potencjalne strefy gazonośne. Najnowsze testy odwiertu wskazały jednak na niską przepuszczalność docelowych stref zbiornika i odwiert został uznany jako potencjalny obiekt szczelinowania" - głosi komunikat spółki.

W 2011 r. KOV przeprowadził udany program szczelinowania dwóch odwiertów na polu Olgowskoje, O-6 i O-8. Po szczelinowaniu odnotowano dzienny przepływ gazu z dotychczas nieprodukcyjnych stref - w odwiercie O-6 na poziomie ponad 65 tys. m sześc., a w odwiercie O-8 - na poziomie ponad 28 tys. m sześc.

Spółka wydobywcza Kulczyk Oil Ventures Inc. (KOV) miała 0,12 mln USD skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2012 roku wobec 2,43 mln USD straty rok wcześniej. Zysk netto za I kw. 2012 r. uwzględniający udziały niesprawujące kontroli wyniósł 2,03 mln USD wobec 1,89 mln USD straty rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży ropy naftowej i gazu wyniosły 21,82 mln USD wobec 4,83 mln USD rok wcześniej.