Poinformowała o tym Małgorzata Twardowska - p.o. dyrektora Departamentu Wschodniego MSZ po zakończonych Mińsku polsko-białoruskich konsultacjach resortów spraw zagranicznych.

Małgorzata Twardowska w rozmowie z polskimi dziennikarzami zwróciła uwagę, że po kilkuletniej przerwie udało się wznowić prace polsko-białoruskiej komisji do spraw współpracy transgranicznej i komisji do spraw współpracy gospodarczej. Jednocześnie Polska oczekuje, że strona białoruska potwierdzi ratyfikację umowy o małym ruchu granicznym.

„Nabrzmiałym problemem w relacjach dwustronnych jest sytuacja polskiej mniejszości na Białorusi /…/ Ale mamy nadzieję, że jesteśmy w stanie rozmawiać na te tematy i osiągać pewien postęp” - powiedziała Twardowska.

Przedstawicielka polskiego MSZ zwróciła uwagę, że Warszawę interesuje podjęcie dialogu historycznego ze stroną białoruską. W tym kontekście chodzi o kwestię zbadania przez polskich specjalistów Kuropat. Według niektórych historyków, w tym podmińskim uroczysku, gdzie spoczywają ofiary represji stalinowskich, mogli być rozstrzelani polscy oficerowie z brakującego ogniwa zbrodni katyńskiej.

>>> Czytaj też: Antywirus pomaga Putinowi? Bloomberg: Kaspersky jest powiązany z rosyjskim wywiadem