statystyki

PKB w krajach Unii Europejskiej. Rumunia zawstydziła Europę [INFOGRAFIKA]

12 sierpnia 2016, 12:46 | Aktualizacja: 16.08.2016, 12:26
Źródło:forsal.pl
Rumunia, Muntenia Południowa, Ploiesti - największe miasto regionu

Rumunia, Muntenia Południowa, Ploiesti - największe miasto regionu źródło: ShutterStock

Znamy już wstępne szacunki Eurostatu na temat PKB państw Unii Europejskiej. Pierwsze miejsce wśród najszybciej rozwijających się gospodarek zajęła w drugim kwartale Rumunia. Na drugim końcu rankingu plasuje się Grecja.

Reklama

Reklama

Produkt Krajowy Brutto (PKB) wyrównany sezonowo w II kw. 2016 r. wzrósł o 0,3 proc. w ujęciu kwartalnym w strefie euro i o 0,4 proc. w całej Unii Europejskiej - podał Eurostat. Wyniki dla eurolandu są zbieżne z oczekiwaniami analityków.

W ujęciu rocznym, PKB wzrósł w drugim kwartale o 1,6 proc. w strefie euro i o 1,8 proc. w całej UE. Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 1,6 proc. wzrostu w tym ujęciu.

W ujęciu kwartalnym największe postępy zrobiły gospodarki Rumunii i Węgier. Ich PKB wzrosło odpowiednio o 1,5 proc. i 1,1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Najsłabiej radziły sobie Francja i Austria  - gospodarki tych państw stanęły w miejscu.

W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku,  niekwestionowanym liderem rankingu najszybciej rozwijających się państw Unii zostaje Rumunia. PKB tego kraju poszybowało w górę w drugim kwartale o 5,9 proc. rok do roku. Na drugim miejscu uplasowała się Słowacja, z 3,7-procentowym wzrostem PKB, a na trzecim - Hiszpania (3,2 proc.). Po drugiej stronie zestawienia znalazła się Grecja. To w tej chwili jedyne państwo UE, w którym PKB się kurczy (-0,7 proc.). Wśród najwolniej rosnących gospodarek wymienić należy też Estonię (0,5 proc.), Włochy i Łotwę (po 0,7 proc.) oraz Portugalię (0,8 proc.).

Według Eurostatu PKB Polski wzrósł w drugim kwartale o 3 proc. w ujęciu rocznym i 0,9 w ujęciu kwartalnym.

PKB w krajach Europy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Realista (2016-08-12 15:14) Odpowiedz 6238

  Potrzebujemy więcej socjalistów u władzy, to wtedy cofniemy się do epoki maszyny parowej.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • bera(2016-08-12 18:03) Odpowiedz 1812

  Rumunia zarobki nizsze niz u nas A ceny r nawet wyzsze niż w Polsce a Rumuni emigruja tania siła robocza W Rumuni bieda Nie jest tak różowo obcy kapital wywozi zyski zagranicę

 • jaja(2016-08-13 11:11) Odpowiedz 916

  Rumuński wzrost oparty o konsumpcje może być krótkotrwały. Rumuni mocno obniżyli vat i niedługo mogą miec problemy z budżetem. Problemem nie jest wysokość podatków tylko ich mądre rozdysponowanie przez rząd.

  Pokaż odpowiedzi (3)
 • misiek(2016-08-14 07:42) Odpowiedz 94

  Polska gospodarka zaczyna zwalniać widzę. Brak inwestycji i niepewność, obciążenia dają się we znaki.

 • aasdsw(2016-08-12 15:31) Odpowiedz 89

  Byłem niedawno w Rumunii i w Chinach w północnych prowincjach gdzie wzrost bardzo wychamował. Jakoś w Rumunii nie widać tego wzrostu pkb w Jilin wszystko w budowie.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze