Dotychczas taka kara groziła jedynie za organizowanie nielegalnych adopcji na szeroką skalę. Zatwierdzona w piątek przez Senat nowelizacja kodeksu karnego powoduje, że bezkarne nie pozostaną również pojedyncze działania. Karę poniesie zarówno matka, jak i osoba przyjmująca dziecko. Nowy przepis stanowi, że kto odda lub przyjmie dziecko do adopcji z pominięciem odpowiedniego postępowania sądowego (np. poprzez fałszywe wskazanie ojcostwa), może trafić nawet na 5 lat do więzienia. To samo będzie grozić osobie, która zatai przed sądem, że oddała dziecko za pieniądze lub inną korzyść.
PSZ
• Więcej czasu na zaprzeczenie ojcostwa i macierzyństwa
Termin na wytoczenie powództwa będzie liczony od momentu, w którym dana osoba dowiedziała się o tym, że prawdziwym rodzicem jest ktoś inny. Zgodnie z nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego po osiągnięciu pełnoletności dziecko będzie mogło wytoczyć powództwo w ciągu roku od dnia, w którym dowiedziało się, że pochodzi od innego mężczyzny lub innej kobiety. Takie same zasady określania początku biegu terminu tyczyć się będą ustalenia bezskuteczności uznania ojcostwa. Tu również czas na wniesienie wniosku będzie liczony od dnia, w którym dziecko dowiedziało się, że mężczyzna, który uznał ojcostwo, ojcem w rzeczywistości nie jest.
Reklama
PSZ
• Jazda na suwak i korytarze życia
Senat przyjął nowelizację ustawy – Prawo o ruchu drogowym, która jednoznacznie określa zasady zachowania kierowców, gdy zachodzi potrzeba umożliwienia służbom ratowniczym szybkiego dotarcia na miejsce zdarzenia. Kierowcy poruszający się lewym skrajnym pasem mają obowiązek zjechać na lewo, a poruszający się pozostałymi pasami – na prawo, tak aby umożliwić swobodny przejazd pojazdom ratunkowym. Nowelizacja sankcjonuje też zasady jazdy na suwak, czyli poruszania się na zwężeniu drogi.
PSZ
• Start-upy nie zapłacą za ochronę swej marki
Senat nie wprowadził poprawek do przyjętej na ostatnim posiedzeniu przez Sejm nowelizacji ustawy – Prawo własności przemysłowej. Ma ona usprawnić postępowania przed Urzędem Patentowym RP, w tym rozstrzyganie sporów o unieważnienie czy wygaśnięcie patentu. Przewidziano również ułatwienia dla start-upów i początkujących małych oraz średnich firm. Będą one mogły składać wnioski o zwolnienie z opłat na wzory przemysłowe i znaki towarowe w ciągu trzech lat od rozpoczęcia swej działalności. Ustawę skierowano do prezydenta.
SW
• Pranie pieniędzy coraz trudniejsze
Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu to implementacja dyrektywy unijnej. Nowe przepisy ułatwią wymianę informacji między powiązanymi ze sobą państwowymi instytucjami, dzięki czemu łatwiej będzie identyfikować zagrożenia i nieprawidłowości. Wiele przepisów ma charakter doprecyzowujący, gdyż do tej pory przedsiębiorcy objęci wymogami nie wiedzieli, jak je właściwie interpretować.
PSŁ
• Ustawa o ofercie publicznej poprawiona
Nowe przepisy służą wykonaniu regulacji unijnych. W tych zaś chodzi o zwiększenie zaangażowania długoterminowego akcjonariuszy. Spółki, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, będą musiały przygotowywać i publikować polityki wynagrodzeń dla swych menedżerów.
Ustawa przewiduje także możliwość powołania trzeciego zastępcy Komisji Nadzoru Finansowego specjalizującego się w rynku kapitałowym. ©℗
PSŁ