AAUs to jednostki emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Polska posiada nadwyżkę tych jednostek (500 mln AAUs) w związku z tym, że ograniczyliśmy emisję gazów cieplarnianych.

Dyrektor Departamentu Globalnych Problemów Środowiska i Zmian Klimatu w ministerstwie środowiska Jacek Jaśkiewicz mówił na konferencji prasowej w Poznaniu, że podpisany z Bankiem Światowym dokument wprowadza do Polski "system zielonych inwestycji" (GIS - Green Investment Scheme), który pozwoli nam kontynuować walkę ze zmianami klimatycznymi.

Bank Światowy jest zarządcą kilku Funduszy Węglowych. Wykorzystanie handlu emisjami umożliwia krajom rozwiniętym pozyskanie kredytów węglowych od innych krajów w celu umożliwienia wywiązania się z protokołu z Kioto. Jednostki AAUs nie mogą być użyte do rozliczenia w ramach Europejskiego Systemu Handlu Emisjami.

Porozumienie zawarto w czasie odbywającej się w Poznaniu Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC). Podpisał je minister środowiska Jan Nowicki oraz wiceszefowa Banku Światowego Katharine Sierra.

Reklama