Indeks Dow Jones Industrial rośnie o 1,16 proc., S&P 500 i Nasdaq Comp. zwyżkują o 1 proc.

Już od otwarcia środowej sesji amerykańskie giełdy mocno rosną, a DJI po raz pierwszy w historii przekroczył poziom 21.000 pkt. Do wzrostu indeksu najmocniej przyczyniają się sektor finansowy, przemysłowy i surowców.

Podczas pierwszej marcowej sesji inwestorzy skupiają się na analizie wtorkowego wystąpienia prezydenta USA, Donalda Trumpa oraz na coraz bardziej jastrzębich wypowiedziach członków Amerykańskiej Rezerwy Federalnej, które mogą zwiastować podwyżkę stóp procentowych w USA już podczas marcowego posiedzenia.

Trump podczas wystąpienia na wspólnej sesji obu izb (Izby Reprezentantów i Senatu) amerykańskiego Kongresu zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu modernizacji amerykańskiej infrastruktury, o wartości 1 biliona dolarów. Program modernizacji infrastruktury w USA ma być utworzony dzięki funduszom prywatnym i federalnym. Ma on być oparty na dwóch podstawowych zasadach: kupuj amerykańskie towary i zatrudniaj amerykańskich pracowników. Prezydent USA powtórzył też przedwyborczą obietnicę budowy "wielkiego muru" na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem. Trump wezwał też Kongres do uchylenia systemu ubezpieczeń zdrowotnych, tzw. Obamacare i zastąpienia go nowym.

Reklama

"Donald Trump podczas wystąpienia przed Kongresem USA nie poruszył nowych tematów dotyczących polityki gospodarczej. (...) W przemówieniu Trumpa zabrakło szczegółów bardziej agresywnej polityki handlowej USA, Trump przechyla się też do proponowanego przez Republikanów border adjustment tax. Ten podatek obciąży produkty sprzedawane w USA składające się z importowanych komponentów. Ponieważ może ograniczyć gigantyczny deficyt handlowy USA jest postrzegany pozytywnie dla dolara (pojawia się coraz więcej opinii, że umocni dolara nawet o 10-25 proc.)" - oceniają ekonomiści ING Banku Śląskiego.

Po wystąpieniu Trumpa uczestnicy rynku czekają już na piątkowe przemówienie Janet Yellen, prezes Fed, które będzie ostatnim przed zaplanowanym na 14-15 marca posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

Po kolejnych wypowiedziach członków FOMC i przemówieniu prezydenta USA, oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym miesiącu mocno wzrosły - prawdopodobieństwo wyceniane przez kontrakty terminowe wynosi 82 proc.

Do tej pory większość przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego podkreślała możliwość zaostrzenia polityki monetarnej w najbliższym czasie. William Dudley, prezes Fed z Nowego Jorku, w wywiadzie dla CNN International powiedział, że sprawa zaostrzenia polityki monetarnej stała się w ostatnich miesiącach "dużo bardziej nie do odparcia", zaś John Williams, prezes Fed z San Francisco, poinformował, że spodziewa się, iż sprawa podwyżki stóp procentowych zostanie poważnie rozważona podczas marcowego posiedzenia Fed. Z kolei prezes Fed z Filadelfii, Patric Harker, powtórzył w swojej ostatniej wypowiedzi, że jest za 3 podwyżkami stóp procentowych, po 25 punktów bazowych, w 2017 roku, jeśli gospodarka utrzyma swoją ścieżkę wzrostu.

Na środę na godz. 19.00 zaplanowane jest wystąpienie prezesa Fed z Dallas - Roberta Kaplana, a o 20.00 Fed opublikuje raport o stanie amerykańskiej gospodarki - tzw. Beżową Księgę (Beige Book).

Coraz bardziej jastrzębie wypowiedzi członków FOMC i wystąpienie D. Trumpa sprzyjają amerykańskiej walucie. We wtorek wieczorem kurs EUR/USD spadł poniżej 1,06, a w środę eurodolar kontynuuje zniżki i po południu oscyluje wokół 1,05. Dolar umocnił się również wobec japońskiego jena - USD/JPY zwyżkuje do 113,9, wobec ok. 111 notowanych we wtorek wieczorem.

Inwestorzy w USA poznali w środę lutowy wskaźnik PMI w przemyśle, który był poniżej oczekiwań, a także wskaźnik aktywności w przemyśle ISM, który pozytywnie zaskoczył rynek. Ponadto, na rynek spłynęły dane na temat dochodów i wydatków Amerykanów w styczniu, które wzrosły mdm oraz odczyt indeksu wniosków o kredyt hipoteczny.

W pierwszej połowie dnia inwestorzy poznali odczyty PMI z gospodarek europejskich i Chin. Indeksy PMI, określające koniunkturę w sektorze przemysłowym, w strefie euro, Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii okazały się nieco niższe niż zakładał to konsensus rynkowy.

Z kolei w Chinach, zarówno według wyliczeń biura statystycznego, jak i Caixin indeks PMI dla przemysłu wzrósł w lutym przekraczając oczekiwania analityków. Ponadto, indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, spadł mdm.

Z niemieckiej gospodarki na rynek spłynął też wstępny szacunek lutowej inflacji, która wzrosła rdr i mdm i była nieznacznie wyższa od prognoz.

Na rynku surowców raport o zapasach paliw w USA przedstawił już amerykański Departament Energii. Według danych DoE zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,5 mln baryłek, czyli 0,3 proc.

Tymczasem ceny ropy naftowej lekko zwyżkują - baryłka WTI w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po ok. 54 USD, zaś Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie rośnie do 56,6 USD za baryłkę.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 zwyżkuje o 2 proc., brytyjski FTSE 100 rośnie o 1,5 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 2 proc., zaś niemiecki DAX zwyżkuje o 1,8 proc.

ROSNĄ SZANSE NA PODWYŻKI STÓP PROC. W USA JUŻ W MARCU

Po kolejnych wypowiedziach członków FOMC i wystąpieniu Trumpa oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych w USA w tym miesiącu mocno wzrosły - prawdopodobieństwo wyceniane przez kontrakty terminowe wynosi 82 proc.

William Dudley, prezes Fed z Nowego Jorku, w wywiadzie dla CNN International powiedział, że sprawa zaostrzenia polityki monetarnej stała się w ostatnich miesiącach "dużo bardziej nie do odparcia", a większość danych jest zgodna z tym trendem i wskazuje na wzrost gospodarczy. Odnosząc się do sygnału z ostatnich minutek Fed, że podwyżki można oczekiwać "całkiem niedługo", Dudley powiedział, że to "relatywnie bliska przyszłość". Dodał, że sentyment na rynku "znacząco się poprawił, choć wzrost pewności jeszcze nie przełożył się na wydatki". W wywiadzie prezes Fed z Nowego Jorku zaznaczył, że 3-proc. wzrost gospodarczy jest możliwy "pod pewnymi warunkami".

We wtorek głos zabrał również John Williams, prezes Fed z San Francisco, który powiedział, że spodziewa się, iż sprawa podwyżki stóp procentowych zostanie poważnie rozważona podczas posiedzenia Fed 14-15 marca oraz, że amerykańska gospodarka powinna rosnąć w "zdrowym tempie" kiedy bank centralny będzie dokonywał podwyżek stóp procentowych. Dodał, że "osobiście nie widzi potrzeby do zwlekania (z podwyżką stóp proc. - PAP)". Ocenił, że Fed musi uważać, aby nie doszło do przegrzania gospodarki. Williams podkreślił też, że niezależności FOMC jest jednym z najważniejszych atrybutów Rezerwy Federalnej, który pozwala "odpowiednio reagować na zmieniające się warunki".

Z kolei prezes Fed z Filadelfii Patric Harker, który ma prawo głosu w tym roku, powtórzył w swojej ostatniej wypowiedzi, że opowiada się za trzema podwyżkami stóp procentowych, po 25 punktów bazowych, w 2017 roku, jeśli gospodarka utrzyma swoją ścieżkę wzrostu.

Dla rynków kluczowe będzie jednak piątkowe przemówienie Janet Yellen, prezes Fed, które będzie ostatnim przed zaplanowanym na 14-15 marca posiedzeniem Rezerwy Federalnej.

TRUMP CHCE WYCIĄGNĄĆ AMERYKĘ Z ZASTOJU

Prezydent USA Donald Trump występując we wtorek po raz pierwszy na połączonej sesji obu izb amerykańskiego parlamentu zapowiedział, że wydobędzie kraj z zastoju i stagnacji, którymi charakteryzowały się lata rządów jego poprzednika Baracka Obamy. "Nadszedł czas, aby zrezygnować z małostkowego myślenia” – zadeklarował nowy gospodarz Białego Domu w przemówieniu, w którym pobrzmiewało echo wystąpień wielkiego poprzednika Trumpa, republikańskiego prezydenta Ronalda Reagana. "Rozpoczynamy kolejny rozdział wielkości Ameryki” - zapowiedział Trump.

Zdaniem prezydenta, droga do odrodzenia Ameryki i do odbudowania jej wyjątkowego statusu w świecie wiedzie poprzez zniesienie nadmiernych regulacji rządowych, zredukowanie biurokracji rządowej, demontaż systemu opieki medycznej Obamacare, inwestycje w amerykańską infrastrukturę, zmniejszenie opodatkowania amerykańskich przedsiębiorstw. Trump podkreślił też istotną rolę handlu, który będzie „nie tylko wolny, ale także sprawiedliwy”, obrony granic i skupiania się na wewnętrznych problemach Ameryki, a nie problemach całego świata.

Wśród wielu propozycji zgłoszonych podczas wystąpienia na wspólnej sesji obu izb Kongresu prezydent zapowiedział stworzenie specjalnego funduszu modernizacji amerykańskiej infrastruktury wartości 1 biliona dolarów. Ma on powstać „dzięki funduszom prywatnym i federalnym”, będzie, jak podkreślił prezydent, oparty na dwóch podstawowych zasadach: kupowaniu amerykańskich towarów i zatrudnianiu robotników z USA.

Trump ponowił też swoją obietnicę budowy "wielkiego, wielkiego muru" na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem i podkreślił swoje "niewzruszone" poparcie dla Izraela. Po raz kolejny opowiedział się przeciw zniesieniu sankcji wobec Iranu.

WSKAŹNIK AKTYWNOŚCI W PRZEMYŚLE USA ISM W II POZYTYWNIE ZASKOCZYŁ

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim w lutym wzrósł do 57,7 pkt. z 56 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 56,2 pkt. Poziom 50 pkt. przy oznaczaniu wskaźnika aktywności stanowi granicę pomiędzy rozwojem a spadkiem w sektorze.

INDEKS PMI DLA PRZEMYSŁU W USA W II PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 54,2 pkt. - podano w finalnym wyliczeniu. Oczekiwano odczytu na poziomie 54,5 pkt. W styczniu wskaźnik wyniósł 55,6 pkt. Wartość indeksu PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

DOCHODY I WYDATKI AMERYKANÓW W STYCZNIU WZROSŁY MDM

Wydatki amerykańskich konsumentów w styczniu wzrosły o 0,2 proc. mdm; w grudniu wzrosły o 0,5 proc.- poinformował Departament Handlu USA. Dochody Amerykanów w styczniu wzrosły o 0,4 proc. mdm, wobec wzrostu o 0,3 proc. mdm w poprzednim miesiącu. Ekonomiści spodziewali się, że zarówno dochody konsumenckie, jak i wydatki wzrosną o 0,3 proc. mdm.

INDEKS WNIOSKÓW HIPOTECZNYCH W USA W GÓRĘ - MBA

W USA zanotowano wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 24 lutego o 5,8 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik spadł o 2,0 proc. Wskaźnik jest teraz o 28,2 proc. poniżej wartości sprzed roku.

ZAPASY ROPY W USA WZROSŁY O 1,5 MLN BARYŁEK

Zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 1,5 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 520,184 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE). Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 925 tys. baryłek, czyli 0,6 proc. do 164,208 mln baryłek - podał DoE. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 546 tys. baryłek, czyli o 0,2 proc., do 255,889 mln baryłek.

INDEKSY PMI DLA PRZEMYSŁU W EUROPIE NIECO PONIŻEJ OCZEKIWAŃ ANALITYKÓW

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w lutym 55,4 pkt. wobec 55,2 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 55,5 pkt. Wartość wskaźnika PMI powyżej 50 punktów oznacza ożywienie w sektorze.

Indeks PMI dla przemysłu w Niemczech wg Markit Economics wyniósł w lutym 56,8 pkt. wobec 56,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano w końcowym wyliczeniu. Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 57,0 pkt.

We Francji indeks PMI dla przemysłu wg Markit Economics wyniósł w lutym 52,2 pkt. wobec 53,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe dane. Wstępnie szacowano 52,3 pkt.

Z kolei w Wielkiej Brytanii indeks PMI dla przemysłu, przygotowywany przez Chartered Institute of Purchasing and Supply i Markit Economics, wyniósł w lutym 54,6 pkt. wobec 55,7 pkt. miesiąc wcześniej, po korekcie z 55,9 pkt. - podano w komunikacie. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie 55,8 pkt.

STOPA BEZROBOCIA W NIEMCZECH W II ZGODNA Z KONSENSUSEM

Stopa bezrobocia w Niemczech w lutym, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 5,9 proc. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 5,9 proc., bez zmian. 5,9 proc. to najniższa stopa bezrobocia w historii zjednoczonych Niemiec. Liczba osób poszukujących pracy spadła w II o 14 tys., po uwzględnieniu czynników sezonowych, po spadku miesiąc wcześniej o 25 tys., po korekcie z -26,0 tys. Analitycy spodziewali się teraz spadku o 10 tys. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w II, po uwzględnieniu czynników sezonowych, 2,592 mln. Bez uwzględniania czynników sezonowych liczba ta wyniosła 2,762 mln wobec 2,777 mln poprzednio - podał urząd pracy. Stopa bezrobocia wyniosła tu 6,3 proc. wobec 6,3 proc. w poprzednim miesiącu.

INFLACJA HICP W NIEMCZECH W II WZROSŁA RDR I MDM

Inflacja HICP wzrosła w Niemczech w lutym 2017 r. o 0,7 proc. mdm, a rdr wrosła o 2,2 proc. rdr - podało niemieckie Federalne Biuro Statystyczne we wstępnym wyliczeniu. Konsensus rynkowy zakładał wzrost wskaźnika o 0,6 proc. mdm oraz wzrost o 2,1 proc. rdr. W styczniu ceny konsumenta w Niemczech spadły o 0,8 proc. mdm, a rdr wzrosły o 1,9 proc.

INDEKSY PMI W CHINACH W GÓRĘ POWYŻEJ OCZEKIWAŃ RYNKOWYCH

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, wyniósł w lutym 51,6 pkt. wobec 51,3 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,2 pkt.

Z kolei w wyliczeniach Caixin Media i Markit Economics indeks PMI w Chinach dla przemysłu wyniósł w lutym 51,7 pkt. wobec 51,0 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano. Analitycy spodziewali się 50,8 pkt.

Ponadto, indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w lutym 54,2 pkt. wobec 54,6 pkt. w poprzednim miesiącu - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki i Zakupów. Indeks wyliczany jest po zebraniu danych z 1.200 firm z 27 branż nie związanych z wytwórczością.(PAP)