W tej chwili mamy do dyspozycji 5 mld złotych na program Mieszkanie plus - powiedział PAP prezes BGK Nieruchomości, Mirosław Barszcz. Dodał, że to dopiero początek i potencjał inwestycyjny funduszu może wynieść docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

BGK Nieruchomości zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu Mieszkanie plus. Do tej pory BGKN podpisał ponad 70 umów na budowę mieszkań w ramach programu. Budynki powstaną na łącznym obszarze 220 ha, chodzi o prawie 20 tys. lokali. Pod koniec tego roku przewidywane jest oddanie pierwszych mieszkań w jednej z gmin.

Jak zapowiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński na początku kwietnia w Sejmie, "intensyfikacja tego programu nastąpi w przyszłym roku".

Uchwałę ws. Narodowego Programu Mieszkaniowego (NPM), którego jedną ze składowych jest program Mieszkanie plus, rząd przyjął 27 września 2016 roku. Zakłada ona zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach oraz poprawę stanu technicznego zasobów mieszkaniowych wraz ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z programem Mieszkanie plus, powstaną m.in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.

Reklama

W programie preferowane będą rodziny wielodzietne i rodziny o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele. Zgodnie z założeniami programu Mieszkanie plus, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane na gruntach pozyskanych z trzech źródeł: jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa i spółek z jego udziałem oraz inwestorów prywatnych.

Jak czytamy na stronie BGK Nieruchomości S.A., jest on spółką zależną Banku Gospodarstwa Krajowego, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków. BGK Nieruchomości S.A. - podano - wzmacnia potencjał ogólnopolskiego rynku mieszkaniowego poprzez realizację inwestycji o istotnym znaczeniu dla lokalnych społeczności. "Naszą misją jest zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem, także dla słabiej uposażonych rodzin. Działamy na zasadach komercyjnych, bez angażowania pieniędzy podatników" - deklaruje instytucja.

>>> Czytaj też: W Polsce brakuje mieszkań. Do unijnej średniej aż 2,8 mln