Wymiana oświetlenia ulicznego na energooszczędne może zmniejszyć w Warszawie rachunki za energię o 10 mln zł. To samo dotyczy termomodernizacji. – Tylko budynki oświatowe pochłaniają ok. 90 mln złotych opłat za energię. Po termomodernizacji efekt finansowy może przekroczyć 20 mln zł oszczędności – ocenia Leszek Drogosz, zastępca dyrektora z biura infrastruktury UM Warszawy.

Warszawa przymierza się do podpisania tzw. porozumienia burmistrzów, inicjatywy Komisji Europejskiej, do której przyłączyło się już ponad 100 miast Unii. Sygnatariusze porozumienia zobowiązują się m.in. do redukcji emisji CO2 o co najmniej 20 proc. do roku 2020. Polska stolica do końca roku ma opracować plan, jak zamierza to osiągnąć.

Warszawa planuje wprowadzenie w transporcie miejskim do 2020 r. pojazdów korzystających z paliw alternatywnych. Miasto ma także ambitne plany dla transportu szynowego – chce zakupić 180 składów tramwajowych. – To inwestycja rzędu 400 mln euro, która będzie realizowana przez najbliższe pięć – osiem lat – dodaje dyrektor Drogosz.

więcej w "Rzeczypospolitej"

Reklama