Dow Jones Industrial bez zmian, S&P 500 zniżkuje 0,2 proc., Nasdaq Comp. spada o 0,3 proc.

Ze spółek w USA, na S&P 500 najmocniej zyskują Signet Jewelers. Sieć sklepów jubilerskich zwyżkuje ponad 20 proc. po publikacji dobrych wyników kwartalnych. Pozostali gracze w sektorze, m.in Tiffany, Williams-Sonoma również pochwalili się mocnymi wynikami.

ROSNĄ OBAWY O PRZERWĘ W PRACACH RZĄDU USA NA JESIENI

Inwestorzy z niepokojem patrzą na Stany Zjednoczone, gdzie podziały polityczne mogą uniemożliwić finansowanie prac rządu federalnego na jesieni.

Reklama

Portal Axios podał w czwartek, powołując się na źródła w partii Republikańskiej (GOP), że z dnia na dzień rosną szanse na przymusową przerwę w funkcjonowaniu administracji federalnej. "Wysoko postawione" w partii źródło portalu określiło je na 75 proc.

Wszystko za sprawą prezydenta USA, który jest zdeterminowany, by uzależnić podpisanie ustawy finansującej prace rządu po 1. października (rok budżetowy w USA kończy się we wrześniu), od zgody Kongresu na przeznaczenie funduszy na budowę muru na granicy z Meksykiem. Pomysł ten popiera Freedom Caucus, konserwatywne skrzydło GOP.

To nie koniec jesiennych wyzwań GOP: Kongres musi również podnieść limit zadłużenia państwa, by uniknąć niewypłacalności kraju - pod koniec lipca sekretarz skarbu USA Steven Mnuchin poinformował, że USA stracą zdolność do obsługi zadłużenia 29 września.

Obawy o wypłacalność rządu widoczne są na rynku krótkoterminowego długu USA. Spread między jedno- a trzymiesięcznymi bonami skarbowymi USA spadł w czwartek do 1,57 pb. (najniżej od stycznia) wobec 5 pb. w środę.

Dochodowość bonów zapadających 12. października rosła nawet 5 pb. do do 1,92 proc. - to największy skok od marca. Od środy papiery te straciły już ok. 10 pb.

W czwartek Trump oskarżył liderów Republikanów z obu izb Kongresu Mitcha McConnella, Paula Ryana oraz Demokratów o wstrzymywanie decyzji o podwyżce limitu zadłużenia. "Mogło to być łatwe - a jest bałagan!" - dodał.

Republikanie zamierzają także do listopada przegłosować reformę podatków - rynek przyjmuje te zapowiedzi z dużym sceptycyzmem.

Agencja Moody's oceniła w czwartkowym raporcie, że niezdolność do spłaty zadłużenia przez USA "będzie niosła negatywne implikacje dla ratingu".

Agencja Fitch poinformowała w środę, że w przypadku braku podwyższenia limitu długu "w odpowiednim czasie", dokonany zostanie przegląd ratingu USA "z potencjalnie negatywnym skutkiem".

SPRZEDAŻ DOMÓW NA RYNKU WTÓRNYM W USA PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA w lipcu spadła o 1,3 proc. mdm do 5,44 mln w ujęciu rocznym. Oczekiwano wzrostu o 0,5 proc. mdm do 5,55 mln.

Podaż domów na rynku wtórnym spadła 26. miesiąc z rzędu - o 9 proc. rdr. Mediana cen domów na rynku wyniosła w lipcu 258.300, w górę o 6,2 proc. rdr.

GEORGE Z FED ZA PODWYŻKAMI STÓP PROC., WYRAŻA OBAWY O MODELE INFLACYJNE

Esther George, prezes Fed z Kansas, oceniła w czwartek, że "ciągle istnieje możliwość podwyżek stóp procentowych" w USA, biorąc pod uwagę "obecną sytuację". Utrzymywanie się inflacji poniżej 2 proc. nie wzbudza obaw George o gospodarkę USA.

Ekonomistka podała jednocześnie w wątpliwość skuteczność obecnych modeli inflacyjnych używanych przez Fed.

"Coś rzeczywiście może być nie tak z modelami (...) to czy inflacja wzrośnie do 2 proc. jest dla mnie mniej istotne niż rozumienie tego, jak ma się gospodarka w szerszym sensie" - powiedziała.

Inny przedstawiciel Fed, Robert Kaplan z Fed Dallas, powtórzył w czwartek wcześniejsze apele o cierpliwość z dalszym podnoszeniem stóp procentowych w USA, nie wykluczając jednak takiej możliwości w 2017 r.

KONSUMPCJA W WLK. BRYTANII HAMUJE

Wydatki brytyjskich konsumentów w II kw. wzrosły jedynie o 0,1 proc. kdk - to najsłabszy wynik od 2014 r. Oczekiwano 0,3 proc. kdk. Kontrybucja konsumpcji do wzrostu PKB w II kw. wyniosła tylko 0,1 pkt. proc.

PKB Wlk. Brytanii wzrósł w II kw. o 0,3 proc. kdk (1,7 proc. rdr) - podano w II wyliczeniu. Oba wskaźniki były zgodne z oczekiwaniami, po wzroście w I kw. o 0,2 proc. (2,0 proc. rdr). Bank Anglii prognozuje dynamikę PKB na poziomie 1,6 proc. rdr dla całego 2017 r.

W I poł. 2017 r. gospodarka brytyjska rozwijała się najwolniej od 2012 r.

Siła nabywcza Brytyjczyków spada wraz z deprecjacją funta, który (ważony handlem) osłabił się o 15 proc. w porównaniu do notowań tuż przed Brexitem.

ROZPOCZYNA SIĘ SYMPOZJUM W JACKSON HOLE

Uwaga rynku zwrócona jest na Jackson Hole - w od czwartku do soboty w amerykańskim kurorcie w stanie Wyoming odbędzie się coroczne sympozjum banków centralnych. Temat przewodni tegorocznego spotkania to: "Wspieranie dynamicznej gospodarki globalnej".

Najbardziej oczekiwane są piątkowe wystąpienia prezesów Fed i EBC - Janet Yellen (16.00) i Mario Draghiego (21.00).

Pełny program sympozjum zostanie opublikowany w nocy o godz. 2.00 czasu polskiego na stronie internetowej Fed Kansas.

Komentarze Janet Yellen będą oceniane przez rynki pod kątem wskazówek odnośnie sytuacji inflacyjnej, od czego zależeć może wycena ścieżki podwyżek stóp procentowych.

Rynek wycenia szanse na trzecią podwyżkę kosztu pieniądza w tym roku w Stanach do końca grudnia na ok. 40 proc.

Z kolei w przypadku EBC, rynek czeka na wskazówki o planach banku odnośnie ograniczenia skali programu luzowania ilościowego w 2018 r. oraz uwagi o aprecjacji wspólnej waluty.

Rada Prezesów EBC obawia się nadmiernej aprecjacji wspólnej waluty - wynika z zapisów lipcowego posiedzenia EBC.

W Jackson Hole pojawią się także m.in. Haruhiko Kuroda (prezes Banku Japonii), Jens Weidmann (prezes Bundesbanku), Benoit Coeuré (członek zarządu EBC) i Ben Broadbent (wiceprezes Banku Anglii).

ROPA NA MINUSIE, USA POMPUJĄ DUŻO ROPY, DO TEKSASU ZBLIŻA SIĘ HURAGAN

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują - zapasy surowca w USA są obecnie najniższe od stycznia 2016 roku, ale produkcja surowca jest najwyższa od lipca 2015 r.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na październik na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 47,9 USD, po spadku o 1,1 proc. Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie spada o 0,6 proc. do 52,3 USD.

Zapasy ropy naftowej w USA spadły w ubiegłym tygodniu o 3,33 mln baryłek do 463,17 mln baryłek, zgodnie z oczekiwaniami, a produkcja surowca wzrosła o 26 tys. b/d do 9,53 mln b/d.

W piątek wieczorem do Teksasu, po raz pierwszy od 2008 r., dotrze huragan Harvey. W jego wyniku zamknięto wiele szybów naftowych i gazowych w Zatoce Meksykańskiej. W oczekiwaniu na zaburzenia w dostawach hurtowe ceny benzyny w Teksasie wzrosły w środę o 2 proc.