"Polskie sądownictwo wymaga głębokich reform. Przychodzi moment, że kończy się dyskusja i trzeba podejmować decyzje" - powiedział dziennikarzom w Sejmie Jaki.

Pytany o kwestię zgodności z konstytucją projektów wraz z poprawkami naniesionymi przez PiS, Jaki powiedział, że jego zdaniem te ustawy "są zgodne z konstytucją i będą służyły obywatelom". "Poza tym my w sprawie sądownictwa nie mamy nic do stracenia; uważam, że nie może być gorzej" - ocenił wiceszef resortu sprawiedliwości.

Według niego świadczą o tym m.in. statystyki, które - jak mówił - pokazują, że sądy są dziś drogie i nieefektywne.

"Czas, by powiedzieć +dość+ i to zmienić" - mówił Jaki. Według niego "korporacja (sędziów) miała 28 lat, by ułożyć sądownictwo jak chciała i to wystarcza, aby ten okres czasu podsumować".

Reklama

Sejm zajmuje się w środę prezydenckimi projektami ustaw o KRS i SN; wnioski opozycji o odroczenie obrad i o to, by izba nie zajmowała się przepisami dot. sądownictwa na obecnym posiedzeniu, zostały odrzucone.

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja sprawiedliwości skończyła prace nad prezydenckim projektem o KRS i projektem o SN, do którego przyjęła wszystkie poprawki zaproponowane przez PiS.

Projekt ustawy o SN zakłada m.in. badanie przez SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów, w tym z ostatnich 20 lat; utworzenie w SN dwóch nowych izb, w tym Izby Dyscyplinarnej, z udziałem ławników oraz przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego przez prezydenta.

Projekt ustawy o KRS zakłada m.in. wybór przez Sejm 15 członków KRS-sędziów większością 3/5 głosów, jednak - zgodnie z poprawką PiS ws. KRS, każdy klub poselski mógłby wskazywać nie więcej niż dziewięciu kandydatów na członków Rady. Podmiotami uprawnionymi do zgłaszania sędziów, którzy mogliby zostać kandydatami na członków KRS, byłyby zgodnie z kolejną z poprawek - oprócz grupy 2 tys. obywateli i 25 sędziów - także grupy 25 prokuratorów, adwokatów, radców prawnych i notariuszy.

Dotychczas członków KRS-sędziów wybierały środowiska sędziowskie. Obecni członkowie KRS-sędziowie mają pełnić swe funkcje do dnia rozpoczęcia wspólnej kadencji wszystkich członków Rady-sędziów, wybranych na nowych zasadach. (PAP)

autor: Wiktoria Nicałek