"Euro nie jest remedium na wszystkie problemy gospodarcze. Proces przygotowywania się do wprowadzenia europejskiej waluty jest bardzo dobrym okresem na zdyscyplinowanie polityki gospodarczej" - mówił wiceminister.

Do korzyści przyjęcia euro zaliczył: eliminację ryzyka kursowego, niższy koszt i łatwiejszy dostęp do kapitału i kredytu, wzrost przejrzystości cen, łatwiejszy dostęp do bardziej konkurencyjnych usług finansowych oraz wzrost zatrudnienia. Dodał, że zaletą przyjęcia europejskiej waluty są również niższe koszty wyjazdów turystycznych w ramach strefy euro.

Jego zdaniem, wejście Polski do strefy euro nie spowoduje wzrostu rat kredytów, zaciągniętych przez Polaków. Tłumaczył, że będzie to możliwe, dzięki eliminacji ryzyka kursowego i niższym stopom procentowym. Poinformował, że w pierwszym kwartale tego roku zostanie przygotowany Narodowy Plan Wprowadzania Euro. "Będzie on przedstawiał analizę kosztów i korzyści" - powiedział.

Wyjaśnił, że w innych krajach UE koszt przyjęcia euro wynosił ok. 6 proc. PKB. "To są koszty jednorazowe, a korzyści z wejścia do strefy euro są długookresowe" - zapewnił. Kotecki zaznaczył, że po wejściu Polski do strefy euro możliwy jest również spadek cen.

Reklama