Liczba urodzeń w Chinach, najludniejszym kraju świata, spadła w 2017 r. w porównaniu z rokiem poprzednim mimo zerwania z polityką jednego dziecka i zezwolenia parom na posiadanie dwójki potomków - podaje w piątek agencja AFP.

W 2017 roku - jak wynika z danych Narodowego Urzędu Statystycznego - w kraju tym urodziło się 17,23 mln dzieci; rok wcześniej na świat przyszło w Chinach 17,86 mln dzieci. W kraju tym mieszka w sumie 1,38 mld ludzi.

Większość - 51 proc. - noworodków, które urodziły się w Chinach w ubiegłym roku, to drugie dziecko w rodzinie. W porównaniu z 2016 rokiem to wzrost o 5 punktów procentowych.

Od początku 2016 roku Chiny oficjalnie zerwały z drakońską polityką jednego dziecka i od tego czasu wszystkie pary mogą mieć po dwoje dzieci. Przyczyną tego kroku jest starzenie się społeczeństwa zagrażające przyszłej stabilności gospodarczej.

W czwartkowym komunikacie Państwowej Komisji Zdrowia i Planowania Rodziny poinformowano, że choć liczba urodzeń w 2017 r. spadła, "jest ona stosunkowo wysoka". Według Komisji przyczyną tego spadku jest mniejsza liczba kobiet w wieku rozrodczym i fakt, że ludzie coraz później decydują się na założenie rodziny.

Reklama

Jednocześnie rok 2016 był w Chinach okresem z najwyższą liczbą urodzeń od 2000 roku.

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2016 r. przez Stowarzyszenie Kobiet w Chinach, 53 proc. rodzin, które już mają jedno dziecko, nie planuje kolejnych potomków. Powodem takiej decyzji są wysokie koszty życia - wydatki na mieszkanie, edukację oraz opiekę zdrowotną.

>>> Czytaj też: Chiny przejmują w Europie strategiczne projekty