W ramach działań dla pobudzania gospodarki Komisja Europejska przedstawiła listę projektów, które chce dofinansować łącznie na 5 mld euro. Polska ma dostać m.in. 80 mln euro dla terminalu gazowego LNG w Świnoujściu. 250 mln euro ma być przeznaczone dla elektrowni w Bełchatowie.
Polkowska przypomniała, że we wcześniejszych założeniach finansowych dotyczących terminalu nie zakładano pozyskania środków z funduszy unijnych. - Z zadowoleniem przyjęliśmy informację, że Komisja Europejska zauważyła projekt budowy terminalu LNG w Świnoujściu i jego znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreśliła.
- Nie znamy jeszcze szczegółowych warunków, na jakich miałby być przyznane te środki unijne. Z pewnością przeanalizujemy dokładnie możliwość pozyskania tych środków i ich ewentualnego wykorzystania na finansowanie terminalu LNG w Świnoujściu - powiedziała Polkowska.
Według zapowiedzi resortu skarbu, terminal odbierający skroplony gaz w Świnoujściu może być gotowy w 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku. Powstanie terminalu LNG pozwoli na odbieranie w początkowym etapie 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie oraz przyczyni się do zwiększenia energetycznego bezpieczeństwa kraju.
PGNiG w 2007 r. powołało spółkę Polskie LNG do budowy terminala, w sierpniu 2008 r. rząd zdecydował o przejęciu udziałów w spółce przez należący w 100 proc. do państwa Gaz-System. PGNiG w grudniu zdecydowało o sprzedaży spółki Polskie LNG za 52 mln zł. PGNiG pozostało odpowiedzialne za dostawy skroplonego gazu do terminala w Świnoujściu.
Podczas wizyty na Forum Ekonomicznym w Davos premier Donald Tusk rozmawiał z premierem Kataru o dostawach gazu skroplonego do Polski. Zapowiedział, że w pierwszej dekadzie kwietnia podczas wizyty premiera Kataru w Polsce może dojść do podpisania tej umowy.
Rozmowy w sprawie dostaw prowadzi PGNiG. Rzecznik spółki Joanna Zakrzewska odmówiła komentarza pytana o zapowiadany przez premiera termin podpisania umowy z Katarem.