NVB uznała we wtorek, że TV2 naruszyła prawo, gdyż osoby regularnie współpracujące z nią jako prezenterzy i korespondenci "w programie +Fakty+ z 7 kwietnia 2018 roku łączyły informacje polityczne z opinią i oceną", naruszając zapisy ordynacji wyborczej mówiące o równości szans kandydatów oraz ustawy medialnej o wymogu wyważonej informacji.

Mówiące o tym orzeczenie zostało zamieszczone na stronie internetowej NVB.

Według NVB wypowiedzi pięciorga prezenterów związanych z TV2 w przeddzień wyborów "bez żadnej wątpliwości były skierowane wyłącznie na popieranie jednej organizacji – Fideszu i zajmującego pierwsze miejsce na jej liście Viktora Orbana". Komisja dodała, że nawet gdyby prezenterzy nie wyrażali swoich preferencji stronniczo, byłoby to naruszenie zapisów ustawy medialnej.

W programie tym wyemitowano fragmenty nagrania wideo z udziałem prezenterów, zamieszczonego najpierw na facebookowym profilu programu "Fakty", w którym mówią oni, że będą głosować na premiera Orbana.

Według niemal pełnych danych rządząca koalicja Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej zdobyła w niedzielę 134 miejsca w parlamencie, Jobbik - 25, a Węgierska Partia Socjalistyczna i partia Dialog - 20. Do parlamentu wejdą jeszcze Koalicja Demokratyczna byłego socjalistycznego premiera Ferenca Gyurcsanya z 9 mandatami oraz partia Polityka Może Być Inna z 8 mandatami. Jeden mandat zdobyła lewicowa partia Razem, także 1 - kandydat niezależny i 1 przedstawiciel narodowości niemieckiej.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)