Obniżka dotyczyła samych tuzów na rosyjskim rynku: Sbierbanku, VTB Group i Banku Wozrożdienije. Rating Sbierbanku, największego w Rosji, został zredukowany z pozycji „kupuj” do „neutralnej”, a Wniesztorgbanku (VTB Group), numer dwa w kraju, z pozycji „neutralnej” do „sprzedaj”. W jeszcze większym stopniu zdegradowano Bank Wozrożdienije, bo z kategorii „kupuj” do pozycji „sprzedaj”.

W rosyjskim systemie bankowym udział niespłaconych pożyczek zwiększył się w grudniu do 3,8 proc. wszystkich kredytów, co stanowi trzykrotny wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem. Według szacunków UBS tzw. złe pożyczki .mogą wynieść w 2010 roku aż 16 proc. całej masy kredytowej.

W Sbierbanku złe pożyczki w przyszłym roku mogą sięgnąć 10 proc. wszystkich kredytów – ocenił w środę wiceprezes banku Denis Burow. Sbierbank obniżył też z 30 proc. do 20 proc. prognozę wzrostu wartości pożyczek w skali roku, głownie z powodu pogorszenia się sytuacji gospodarczej w Rosji.

Ministerstwo gospodarki Rosji oświadczyło w środę, że recesja w kraju się jeszcze bardziej pogłębi, prognozując spadek PKB o 2,2 proc., zamiast wcześniej zakładanej redukcji na poziomie zaledwie 0,2 procenta.