W poniedziałek w opolskim urzędzie marszałkowskim podpisano umowy dotyczące realizacji dwóch projektów. Pierwszy zakłada budowę infrastruktury pieszo-rowerowej na terenie siedmiu podopolskich gmin. Drugi obejmuje budowę centrum przesiadkowego w gminie Lewin Brzeski. Całkowity koszt obu inwestycji to 47,2 mln złotych, z czego blisko 40 mln stanowić będą dotacje.

Jak informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego w Opolu, efektem podpisanych umów będzie nowa infrastruktura pieszo-rowerowa o łącznej długości 38,5 km, sześć centrów przesiadkowych dla rowerzystów na 160 stanowisk rowerowych oraz cztery parkingi samochodowe typu Park&Ride.

Według beneficjentów programów nowe ścieżki rowerowe i centra przesiadkowe powstałe przy dworcach kolejowych i przystankach autobusowych pozwolą mieszkańcom ich gmin na rezygnację z transportu samochodowego i zastąpienie go środkami komunikacji publicznej. Budowane przy drogach nowe ścieżki rowerowe nie tylko poprawią bezpieczeństwo rowerzystów, ale też umożliwią dotarcie rowerzystom w chętnie odwiedzane przez turystów okolice jezior turawskich. Zgodnie z założeniami projektu, w wyniku jego realizacji roczna emisja gazów cieplarnianych spadnie o 94 tony. (PAP)

autor: Marek Szczepanik