Jak wyjaśniła, główny zakres prac drugiego etapu modernizacji "dwójki", ma na celu wydłużenie pracy bloku i jednocześnie dostosowanie jednostki do konkluzji BAT, czyli najostrzejszych norm unijnych w zakresie standardów emisyjnych. Obejmą one modernizację elektrofiltrów, układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła, modernizację głównych rurociągów parowych, rekonstrukcję płaszczy chłodni kominowej, zabudowę instalacji odrtęciowienia spalin oraz dostosowanie bloku w zakresie monitoringu rtęci i amoniaku.

W ramach programu dostosowania istniejących jednostek wytwórczych do konkluzji BAT realizowana będzie również budowa stacji wstępnego uzdatniania wód technologicznych z obiegu instalacji odsiarczania spalin oraz rozbudowa młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku kamienia wapiennego.

Paziak poinformowała, że w ramach modernizacji bloku nr 2, podpisano dwie umowy z firmami Energop i Rafako. Pierwsza z nich zmodernizuje rurociągi parowe, a druga wykona modernizację i remont układu paleniskowego wraz z częścią ciśnieniową kotła. Przypomniała, że wcześniej PGE GiEK zawarła też kontrakt z Rafako na modernizację elektrofiltrów oraz na rozbudowę młynowni kamienia wapiennego z rozbudową układu rozładunku.

Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sławomir Zawada podkreśla, że PGE GiEK przywiązuje dużą wagę do spraw ochrony środowiska. Zwraca uwagę, że od wielu lat we wszystkich elektrowniach i elektrociepłowniach PGE GiEK prowadzone są projekty, mające na celu ograniczenie emisji pyłów oraz dwutlenku siarki, tlenków azotu czy dwutlenku węgla.

Reklama

"Wszystkie nasze jednostki wytwórcze wypełniają z zapasem wyznaczone dla nich limity emisyjne. W ostatnich latach nasze elektrownie i elektrociepłownie ograniczyły już emisje tlenków siarki o 87 proc., tlenków azotu o 50 proc. i emisje pyłów o 98 proc." – mówi.

Paziak przypomina, że pierwszy etap modernizacji bloku nr 2 zrealizowano w latach 2016 – 2017. Zmodernizowana została wówczas turbina i zawory regulacyjno-odcinające, przeprowadzono remont wirnika generatora wraz z wymianą stojana generatora i regenerację zasobników przykotłowych. "Rozpoczynając proces dostosowania bloku 2 do konkluzji BAT, w 2017 roku zabudowano instalację redukcji emisji NOx metodami niekatalitycznymi (SNCR), dzięki czemu skutecznie zmniejszono emisję" - informuje.

Władze PGE GiEK zapewniają, że zmodernizowany blok nr 2 Elektrowni Bełchatów przepracuje jeszcze, co najmniej 100 tys. godz., do ok. 2034 roku. (PAP)

autor: Jacek Walczak

edytor: Anna Mackiewicz