Indeks S&P 500 rośnie o 0,52 proc., Dow Jones Industrial zwyżkuje o 0,33 proc., a Nasdaq Comp. spada o 0,15 proc.

Indeks S&P 500 ma szanse osiągnąć w poniedziałek dopiero szóstą w tym miesiącu sesję zakończoną wzrostem - najwięcej zyskują banki (JPMorgan Chase i Wells Fargo idą w górę o ok. 2,5 proc.).

Na Wall Street idą w górę również akcje producentów samochodów - Ford rośnie o 5 proc., a General Motors zyskuje ok. 4 proc. w reakcji na informacje, że Chiny mają zamiar obniżyć o połowę podatek od nowych samochodów.

Akcje Red Hat poszły w górę o 45 proc., po tym jak firma IBM doszła do porozumienia w sprawie przejęcia z dystrybutorem oprogramowania open-source Red Hat, które ma opiewać na 34 mld dolarów.

Twitter zyskał ok. 2,5 proc. a AT&T rośnie o ok. 3,5 proc. W dół natomiast poszły walory Amazona (2,5 proc.) i Netflixa (3 proc.).

W tym tygodniu swoje wyniki kwartalne podadzą m.in. Facebook, Apple, GE, Airbus, Credit Suisse, Exxon Mobile, Shell i BP.

W Europie indeks Euro Stoxx 50 rośnie o 1,2 proc., niemiecki DAX zwyżkuje o 1,77 proc., francuski CAC 40 idzie w górę o 0,92 proc., a brytyjski FTSE 100 jest 1,69 proc. na plusie.

W ramach indeksu Stoxx Europe 600 sektor bankowy zyskuje 2,7 proc., po raporcie kwartalnym HSBC Holdings.

Akcje HSBC rosną o 5,6 proc. po tym, jak podał, że w III kw. jego skorygowany zysk przed opodatkowaniem wyniósł 6,19 miliarda dolarów wobec szacowanych 5,73 miliarda dolarów.

Także w Europie w górę poszły akcje spółek motoryzacyjnych - BMW i Daimler zyskują po ok. 3 proc., a Volkswagen zwyżkuje o ponad 5 proc.

Dolar zwyżkuje o 0,2 proc. wobec koszyka walut do 96,56 pkt.

Eurodolar idzie w dół o 0,12 proc. do 1,1388.

Kwotowanie USD/JPY rośnie o 0,53 proc. do 112,52.

Kurs funta zniżkuje o 0,17 proc. wobec dolara do 1,2807.

Rentowność 10-letnich bundów rośnie o 3 pb do 0,38 proc., a 10-letnich UST zwyżkuje o 2 pb do 3,1 proc.

MERKEL NIE BĘDZIE SIĘ UBIEGAĆ PONOWNIE O PRZYWÓDZTWO W CDU

Kanclerz Niemiec Angela Merkel potwierdziła doniesienia, że nie będzie się ponownie ubiegać o stanowisko przewodniczącej CDU, po prawie dwóch dekadach na czele partii, ale chce pozostać szefową rządu do końca kadencji w 2021 r., po czym odejdzie z urzędu.

Kanclerz Merkel podczas poniedziałkowej konferencji powiedziała, że wyniki CDU w wyborach lokalnych w Hesji są "rozczarowujące", a za tę sytuację odpowiadają problemy na poziomie federalnym, za które kanclerz bierze odpowiedzialność. Merkel dodała, że rząd "utracił zaufanie", natomiast jej decyzja ma pozwolić odnieść chadekom "sukcesy w przyszłości".

Wstępne oficjalne wyniki wyborów do parlamentu krajowego w Hesji potwierdziły, że dwie partie wielkiej koalicji rządowej na szczeblu federalnym - chadecka CDU i socjaldemokratyczna SPD - poniosły dotkliwe straty w niedzielnych wyborach.

ODCZYTY MAKRO W USA - MALEJE WZROST DOCHODÓW AMERYKANÓW

Dochody Amerykanów we wrześniu wzrosły o 0,2 proc. mdm, wobec 0,4 proc. mdm w poprzednim miesiącu, po korekcie z 0,3 proc. mdm. Stopa oszczędności Amerykanów spadła do najniższego poziomu w tym roku.

Wydatki amerykańskich konsumentów we wrześniu wzrosły o 0,4 proc. mdm, podczas gdy w sierpniu wzrosły o 0,5 proc. mdm, po korekcie z 0,3 proc. mdm - podało Biuro Analiz Ekonomicznych Departamentu Handlu.

Deflator PCE w USA we wrześniu wyniósł 2,0 proc. rdr, wobec 2,2 proc. rdr w sierpniu i konsensusu 2,0 proc. Wskaźnik znajduje się w granicach celu inflacyjnego Fedu.

NOWY BUDŻET WIELKIEJ BRYTANII

Inwestorzy śledzą komentarze po wystąpieniu brytyjskiego ministra finansów Philipa Hammonda, który przedstawił plan budżetu na przyszły rok. Mimo nadchodzącego Brexitu, premier Theresa May zapowiedziała w ostatnim czasie odejście od polityki cięć budżetowych.

Minister Hammond zapowiedział wzrost PKB w 2019 r. na poziomie 1,6 proc. PKB. Natomiast deficyt w latach 2019-2020 ma wynieść 31,8 mld funtów brytyjskich.

SPADA RENTOWNOŚĆ OBLIGACJI WŁOSKICH

Rynki reagują pozytywnie na piątkowe potwierdzenie przez agencję S&P ratingu Włoch na poziomie BBB, mimo że perspektywa została obniżona do negatywnej.

Indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB idzie w górę o ok. 2,4 proc., natomiast rentowność włoskich papierów dłużnych spada o 14 pb do 3,30 proc.

Spread pomiędzy 10-letnimi włoskimi obligacjami, a niemieckimi 10-letnimi bundami spadł o 17 pkt. bazowych do 292 pb.

JAIR BOLSONARO PREZYDENTEM BRAZYLII

Kandydat skrajnej prawicy Jair Bolsonaro został wybrany na prezydenta Brazylii. W drugiej turze wyborów zdobył on 55,2 proc. głosów, a jego lewicowy rywal, Fernando Haddad - 44,8 proc. - poinformował Najwyższy Trybunał Wyborczy po przeliczeniu niemal wszystkich głosów.

Brazylijska giełda zareagowała wyraźnymi wzrostami indeksów. Bolsonaro przez swoich przeciwników oskarżany był m.in. o rasizm, homofobię i gloryfikowanie wojskowej dyktatury. Według analityka Andean Capital Management Daniel Osorio poparcie inwestorów dla Bolsonaro wynika z tego, że rynki nie chciały już u władzy centrolewicowej Partii Pracujących.

"Rynki miały już dosyć rządów Partii Pracujących w Brazylii" – powiedział Osorio.

Ropa WTI na NYMEX tanieje o 0,4 proc. do 67,3 USD/b. (PAP Biznes)