Główne uroczystości związane z upamiętnieniem proklamowania konstytucji z 1978 r. odbywają się w Kongresie Deputowanych, gdzie na uroczystą sesję przybyli m.in. król Filip VI, a także jego ojciec, były hiszpański monarcha Juan Carlos.

Podczas wystąpienia szefowa Kongresu Deputowanych zgodziła się ze słowami Filipa VI, iż obecna konstytucja “jest jednym z tematów, który nie dzieli Hiszpanów”, ale zaapelowała o rozpoczęcie rozmów na temat reformy ustawy zasadniczej. Zastrzegła, że proces ten musi zyskać akceptację wszystkich sił reprezentowanych w parlamencie.

Komentatorzy wskazują, że na konsensus w sprawie zmiany konstytucji w Hiszpanii nie ma obecnie szans, gdyż brak m.in. zgody na ustrój w formie monarchii. Wskazują na wypowiedzi lidera lewicowego bloku Podemos Unidos, Pablo Iglesiasa, który w czwartek skrytykował zachowanie deputowanych w Kongresie za owacyjne powitanie tam byłego króla Juana Carlosa.

Zdaniem Iglesiasa były król nie tylko nie zasługuje na aplauz, ale w ogóle sama monarchia w Hiszpanii “nie ma racji bytu”. Szef Podemos Unidos, który opowiada się za reformą konstytucji, żąda ogłoszenia republiki.

Podobnego zdania są separatystyczne ugrupowania z Katalonii. W październiku regionalny parlament przyjął rezolucję odrzucającą monarchię jako ustrój polityczny kraju.

Podczas obchodów 40. rocznicy proklamowania konstytucji Hiszpanii w Kongresie Deputowanych w Madrycie zabrakło przedstawicieli parlamentu Kraju Basków. 30 listopada izba tego regionu przyjęła rezolucję określającą obecną ustawę zasadniczą Hiszpanii jako “antydemokratyczną”.

Innym incydentem związanym z uroczystościami 40. rocznicy konstytucji Hiszpanii był werbalny atak na ministra spraw zagranicznych Josepa Borrella Fontellesa, do którego doszło w Brukseli. Działacz separatystycznych Ruchów Obrony Republiki (CDR) z Katalonii przerwał wystąpienie szefa hiszpańskiej dyplomacji niecenzuralnymi słowami na temat hiszpańskiej konstytucji. Następnie został siłą wyprowadzony z sali obrad.

“Nadszedł chyba czas, abyśmy zastanowili się nad zreformowaniem tej młodej damy, jaką jest nasza konstytucja. Warto o tym myśleć, słuchać nowych propozycji, ale też zastanawiać się nad celem takiej reformy” - stwierdził Borrell Fontelles.

Z opublikowanego w czwartek sondażu firmy Macroscopia wynika, że choć 91 proc. Hiszpanów uważa konstytucję za “dobrą”, to co drugi ankietowany przyznaje równocześnie, że należałoby ją zreformować.

Marcin Zatyka (PAP)