Przed zbliżającymi się wyborami będziemy chcieli przedstawić nowy program PiS - powiedział w środę szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Dodał, że prace i analizy dotyczące nowego programu partii trwają.

W grudniu pod hasłem "Polska sercem Europy" odbyła się konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wówczas, że w styczniu-lutym zostanie przedstawiony nowy program PiS.

W radiowej "Jedynce" Dworczyk został zapytany, czy zapadają już decyzje dotyczące programu PiS. "To jest oczywiste, że przed zbliżającymi się wyborami będziemy chcieli przedstawić nowy program Prawa i Sprawiedliwości. Mówił o tym zarówno nasz lider Jarosław Kaczyński na ostatniej konwencji partii, jak i premier Morawiecki zapowiadał, że na przełomie stycznia i lutego te propozycje programowe będziemy komunikować" - odpowiedział.

"Oczywiście, że trwają w tej chwili różnego rodzaju prace i analizy i będziemy je prezentować - myślę, że będzie to robił pan premier i przedstawiciele kierownictwa naszej formacji politycznej" - powiedział.

Wskazał, że przygotowanie nowego programu "bierze się z ewaluacji dotychczasowych działań". Zapewnił, że większość najważniejszych deklaracji Prawa i Sprawiedliwości z 2015 roku została zrealizowana - czy program 500 plus, czy obniżenie wieku emerytalnego, bezpłatne leki dla seniorów, a także "szereg innych, ważnych rozwiązań". "Teraz jest czas na podsumowania i przygotowywanie oraz prezentacje nowego programu" - dodał.

Środowa "Rzeczpospolita" poinformowała, że 13 stycznia na kongresie partii Porozumienie, wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin zaprezentuje plan dotyczący deglomeracji, czyli rozproszenia i przenoszenia urzędów oraz ważnych instytucji poza Warszawę.

Szef kancelarii premiera zapytany o te doniesienia "Rzeczpospolitej" przyznał, że "to nie jest nic nowego". "Dyskusja na ten temat trwa i pewne działania w tej przestrzeni już się dokonują; żeby daleko nie szukać - można powiedzieć o przeniesieniu Dowództwa Marynarki Wojennej z Warszawy, gdzie zostało swego czasu zlokalizowane, do Gdyni" - powiedział.