Ministerstwo finansów poinformowało, że z możliwości odpisania 2 promili podatku od dochodów osobistych na rzecz wskazanej partii politycznej skorzystało w zeszłym roku nieco ponad milion osób, czyli mniej niż 3 proc. obywateli.

W 2017 roku zdecydowało się na to 1,2 mln podatników.

Taka forma wspierania działalności ugrupowań została wprowadzona w 2014 r. wraz z odejściem od finansowania partii z budżetu. Kolejny rok z rzędu decyduje się na to bardzo mało osób, a żadnego rezultatu nie przyniosły podjęte próby rozpropagowania tej możliwości.

Powody do zadowolenia, jak zauważa włoska prasa, ma kolejny rok z rzędu Partia Demokratyczna, która nie rządzi Włochami od ponad pół roku. Przypadła jej połowa całej sumy przeznaczonej przez podatników na cel wybranej przez nich formacji. Centrolewica dostała około 7 mln euro. Tak więc Partia Demokratyczna pozostaje na pierwszym miejscu wśród najchętniej finansowanych przez podatników ugrupowań.

Na drugim miejscu jest prawicowa Liga, która współrządzi Włochami od czerwca zeszłego roku. Partia Matteo Salviniego dostała z odpisu od podatku prawie 3 mln euro. Rok wcześniej była to suma 1,9 mln euro.

Partia ta znalazła się w poważnych kłopotach finansowych po tym, gdy Sąd Najwyższy nakazał konfiskatę 49 mln euro z majątku i kont Ligi, by odzyskać dla budżetu państwa sumę sprzeniewierzoną przez jej poprzednie kierownictwo, w tym założyciela Umberto Bossiego oraz jego rodzinę w latach 2008-2010.

Jeszcze przed tą ostateczną decyzją sądu najwyższej instancji Liga zawarła porozumienie z prokuraturą w sprawie zasad zwrotu pieniędzy. Ustalono, że będzie spłacać po 600 tys. euro rocznie, między innymi z wpływów z dwóch promili.

Matteo Salvini odcina się zarazem od poprzedniego kierownictwa partii i powtarza, że nie ma ona żadnych ukrytych funduszy.

Żadnych pieniędzy z odpisu od podatku nie przyjmuje druga rządząca Włochami formacja, czyli Ruch Pięciu Gwiazd. Ugrupowanie to, protestujące od lat przeciwko wszelkiemu finansowaniu partii, zrezygnowało i z tej możliwości.

Niewielkie zainteresowanie odpisem podatkowym na rzecz partii to „fiasko starej polityki” - powiedział cytowany przez dziennik „La Stampa” przewodniczący komisji ds. konstytucyjnych w Izbie Deputowanych Giuseppe Brescia z Ruchu Pięciu Gwiazd.

Spośród łącznej sumy 14 mln euro, pochodzących z odpisu w wysokości 2 promili Partia Demokratyczna i Liga otrzymały 10 mln euro. Pozostałe 4 mln euro trafią na konta 24 ugrupowań.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)