Temistokles Brodowski z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził PAP, że zatrzymań dokonali agenci z lubelskiej delegatury CBA w woj. dolnośląskim i kujawsko-pomorskim.

Agenci CBA przeszukali mieszkania oraz miejsca pracy zatrzymanych. Biznesmeni i pracownicy miedziowej spółki usłyszą zarzuty po przewiezieniu ich do nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Sześciu zatrzymanych, to przedsiębiorcy oraz pracownicy Grupy Kapitałowej KGHM Polska Miedź SA - dowiedziała się PAP. Pracownicy opłacani łapówkami przez biznesmenów mieli podmieniać próbki i preparować analizy jakościowe skupowanego złomu, przez co firmom wypłacano wyższe kwoty za jego sprzedaż.

Straty KGHM wyniosły co najmniej 4 mln zł zapłacone za wióry i granulat, w którym po fałszowanych badaniach wykazywano wyższy udział procentowy miedzi. Takie fałszerstwa miały być dokonywane przynajmniej przez osiem miesięcy w 2017 r. - wynika z ustaleń śledczych.

Reklama

Brodowski zaznaczył w rozmowie z PAP, że działania wobec zatrzymanych to efekt własnego śledztwa lubelskich agentów CBA.

"Z pełną determinacją i konsekwencją będziemy dążyć do dogłębnego wyjaśnienia sytuacji, które mogą być niezgodne z polskim prawem oraz etyką biznesu" - czytamy w oświadczeniu zarządu.

W ostatnich miesiącach KGHM wdrożył system przeciwdziałania stratom w grupie. W październiku 2018 roku powołano pełnomocników ds. etyki i antykorupcji, do zadań których należy analiza i weryfikacja wszelkich sygnałów i napływających zgłoszeń o działaniach korupcyjnych oraz nadzór nad przestrzeganiem kodeksu etyki grupy kapitałowej, podano także.

KGHM podkreślił też, że w całej grupie wprowadzono politykę antykorupcyjną, a powołany Wydział Etyki I Procedur Antykorupcyjnych odpowiada za jej stosowanie we wszystkich podmiotach grupy.

"Wdrażany jest system antykorupcyjny oparty o normę ISO 37001. W celu zapewnienia anonimowości pracownikom oraz właściwego nadzoru nad realizacją wytyczonej ścieżki spółka buduje globalny system powiadamiania o nieprawidłowościach oraz promuje wśród pracowników uczciwą postawę, nie tylko na poziomie zawodowym, ale także prywatnym. Na bieżąco weryfikowana jest także zgodność regulacji wewnętrznych z prawem polskim oraz międzynarodowym we wszystkich obszarach naszej działalności, bez względu na miejsce prowadzenia biznesu" - czytamy dalej.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r.

>>> Czytaj też: Kolejna firma Muska zapowiada cięcia. SpaceX zwolni 10 proc. pracowników