"Zmiany ceny jakie dokonywane są przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów, kiedy akcjonariusze nie mają możliwości złożenia zapisu sprzedaży, mogą być oceniane w świetle przepisów art. 12 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 596/2014, czyli potencjalnej manipulacji. W szczególności ocenie takiej podlegać będzie sytuacja, w której wzywający przed rozpoczęciem przyjmowania zapisów wycofa się z wcześniejszych propozycji, weryfikując ofertę do niższych poziomów cenowych" - czytamy w komunikacie.

Komisja podkreśliła, że cena, po jakiej oferowane jest odkupienie akcji przez wzywającego jest jednym z najistotniejszych elementów wezwania ocenianych przez inwestorów.

"W tym kontekście wszelkie zmiany w ofertach kierowanych w tym trybie do pozostałych akcjonariuszy, w szczególności zmiany ceny, powinny być dokonywane z pełną odpowiedzialnością za jakość obrotu giełdowego, na który zmiany te mają istotny wpływ" - czytamy dalej.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwraca uwagę uczestników obrotu, że wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji spółek publicznych stanowią jedną z najbardziej cenotwórczych informacji dotyczących emitentów, podsumowano.

Reklama

>>> Czytaj też: KNF: PKO BP spełnia wymogi do wypłaty dywidendy do 50 proc. zysku za 2018 r.