W Stanach Zjednoczonych powstała aplikacja Join Pap, dzięki której starsi obywatele mogą zapewnić sobie towarzystwo młodych ludzi.

Dzięki aplikacjom można już zamówić podwózkę, obiad i fryzjera. Teraz, dzięki Join Pap, amerykańscy dziadkowie i babcie mogą zamówić sobie „wnuczka” – osobę, która po prostu dotrzyma im towarzystwa.

Portal Futurism.com przedstawia apkę, która ma pomóc seniorom walczyć z przytłaczającą samotnością. Wypowiadająca się na łamach „Wall Street Journal” użytkowniczka, 87-letnia Marilyn Sumkin powiedziała: „To dla mnie bardzo ważna usługa. Wszyscy są bardzo mili – rozmawiam z nimi, dowiaduję się, co robią i studiują”. Spotkania z wnuczkami do wynajęcia to nierzadko jedyne kontakty społeczne starzejących się obywateli.

Join Pap działa na zasadzie gig ekonomii, czyli tak jak np. Uber – to praca na żądanie. Aplikacja płaci młodym ludziom w wieku szkolnym 10 dolarów za godzinę. Jako substytut wnuczków mają pomóc seniorom robić zakupy, posprzątać w domu lub po prostu spędzać z nimi wolny czas. Usługa kosztuje 17 dolarów – Join Pap zarabia 7 dolarów na każdej godzinie przepracowanej przez wynajętego wnuczka.

Aplikacja przykuła uwagę również ubezpieczycieli. Firma Humana przeprowadziła eksperymentalny program pilotażowy na Florydzie z wykorzystaniem Join Pap. To próba wykorzystania technologii do walki z „śmiercionośnym kryzysem samotności” wśród seniorów w USA.

Reklama

>>> Czytaj też: Finlandia wcale nie należy do najszczęśliwszych krajów na świecie