Warta ponad 6 mld zł budowa bloku energetycznego o mocy 910 MW w Elektrowni Jaworzno III to jedna z największych inwestycji w kraju i największe przedsięwzięcie realizowane obecnie przez grupę Tauron. Rozruch nowego bloku rozpoczął się jesienią ub. roku, a zakończenie inwestycji planowane jest na czwarty kwartał 2019 r. Wytworzony przez nową jednostkę prąd zasili ok. 2,5 mln gospodarstw domowych.

Jak podała w czwartek grupa Tauron, w marcu na potrzeby nowego bloku dostarczono i rozładowano blisko 12 tys. ton węgla, a kolejnych 600 wagonów kolejowych, tj. blisko 35 tys. ton węgla z zakładu górniczego Sobieski (część spółki Tauron Wydobycie) dotrze w kwietniu - oznacza to 35 pociągów z węglem, które w tym miesiącu przyjadą do elektrowni. Pozwala to na testowanie układu torowego i urządzeń rozładunkowych. Testowane są tory kolejowe, podciągarka wagonowa, wywrotnica, tzw. kołyska, rozjazd sprężynowy, układy taśmociągów oraz ładowarko-zwałowarka.

Częścią przedsięwzięcia w Jaworznie jest budowa nowej linii kolejowej, która łączy nowy blok z miejscową kopalnią Sobieski. Docelowo - jak informowano wcześniej - nowa jednostka może spalać nawet ponad 2,5 mln ton węgla rocznie. Do jego dostarczenia potrzeba ponad 40 tys. węglarek rocznie, każda o ładowności 60 ton. Węgiel do nowego bloku będzie pochodził przede wszystkim z kopalni Sobieski, a uzupełniająco - z kopalni Janina.

"Układ kolejowy oraz nawęglanie to gospodarki pomocnicze realizowane poza kontraktem głównym i koordynowane przez Tauron Wytwarzanie oraz spółkę Nowe Jaworzno Grupa Tauron. Zaawansowanie prowadzonych prac w zakresie układu torowego pozwala aktualnie na swobodną dostawę i rozładunek węgla dla potrzeb zgromadzenia paliwa do rozruchu bloku i rozpalenia kotła. Do tej pory wybudowano ok. 11 km torów, a docelowo powstanie ich prawie 20 km" - poinformował cytowany w czwartkowym komunikacie prasowym wiceprezes Taurona ds. zarządzania majątkiem i rozwoju Jarosław Broda.

Reklama

Przewidywany okres eksploatacji nowego bloku to co najmniej 30 lat. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200-magawatowych, nowa jednostka będzie emitowała prawie 30 proc. dwutlenku węgla mniej (redukcja o ok. 2 mln ton rocznie), a emisja pozostałych gazów zmniejszy się o przeszło 50 proc. Blok w Jaworznie rocznie wytworzy ok. 6,5 terawatogodzin energii elektrycznej. (PAP)

autor: Marek Błoński