Minister został spytany w czwartek na konferencji prasowej o stanowisko grupy amerykańskich kongresmanów, którzy - według relacji medialnych - chcą wiązać kwestię obecności w Polsce wojsk amerykańskich z kwestią restytucji mienia i może to mieć wpływ na przebieg planowanej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA.

"Nie chciałbym komentować medialnych spekulacji na ten temat, które są niepotwierdzone" - powiedział Czaputowicz. "W Polsce, jak wszyscy wiemy, funkcjonują procedury umożliwiające ubieganie się przez osoby uprawnione o zwrot mienia i rekompensatę. Nie możemy w ramach tych procedur wyróżniać jakiejkolwiek grupy narodowościowej, gdyż wówczas miałaby miejsce, w pewnym sensie, dyskryminacja pozostałych grup" - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że upamiętnianie ofiar II wojny światowej jest ważnym zadaniem rządu. "Dotyczy to wszystkich Polaków, także tych narodowości żydowskiej" - zaznaczył.

"Myślę, że nie ma tu związku z wizytą (prezydenta Dudy), czy z dyskusjami na temat wzmocnienia (obecności wojska) amerykańskiego (w Polsce). Stosunki Polski ze Stanami Zjednoczonymi rozwijają się bardzo dobrze" - ocenił szef MSZ.

Reklama

Podkreślił, że planowana wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA odbędzie się w terminie. Podczas tej wizyty - jak mówił - "liczymy na potwierdzenie zaangażowania militarnego Stanów Zjednoczonych na terytorium naszego kraju", a także rozwój współpracy np. w dziedzinie energetyki.

Czaputowicz powiedział też, że o wizycie prezydenta Dudy rozmawiał w czwartek z ambasador USA Georgette Mosbacher. "Zostałem zapewniony, że wszystko przebiega zgodnie z planem, możemy oczekiwać konkretnych i pozytywnych rezultatów tej wizyty" - zapewnił.

Wirtualna Polska, powołując się na źródła w Kongresie USA, napisała, że grupa około 60 amerykańskich senatorów ma skierować list do premiera Morawieckiego, domagając się restytucji mienia żydowskiego w Polsce. Według portalu, list ma być ujawniony w przeddzień wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

W czwartek Informacyjna Agencja Radiowa podała, że biura amerykańskich senatorów zaprzeczyły, aby wysłali oni list do premiera Morawieckiego w sprawie restytucji mienia ofiar Holokaustu.

>>> Czytaj też: Biurowy boom w Europie Środkowej przyciąga grube ryby. Allianz Real Estate zainwestuje 500 mln euro