Erik Fueloep oświadczył, że Nasza Ojczyzna nie jest zadowolona z sytuacji „Węgrów, którzy utknęli poza granicami okrojonego kraju”, gdyż stale są łamane ich prawa, niezależnie od tego, czy państwo, gdzie mieszkają, należy do Unii Europejskiej.

Polityk wymienił w tym kontekście nową ukraińską ustawę o języku, ataki przy użyciu koktajli Mołotowa na ośrodek kultury mniejszości węgierskiej w Użhorodzie na Ukrainie, zapisy słowackiej ustawy o symbolach państwowych czy sprawę węgierskiego uniwersytetu w Targu Mures w Rumunii, który został połączony z uczelnią rumuńską.

Fueloep nazwał połączenie uczelni w Targu Mures „likwidacją” węgierskiego uniwersytetu i wyraził ubolewanie, że w tej sprawie zabrała głos tylko jego partia.

Władze Węgier regularnie występują w obronie mniejszości węgierskiej z państw ościennych. Od jesieni 2017 r. Budapeszt blokuje posiedzenia rady NATO-Ukraina na najwyższym szczeblu z powodu nowej ukraińskiej ustawy o oświacie, która zdaniem władz węgierskich narusza – podobnie jak późniejsza ustawa o języku - prawa mniejszości węgierskiej.

Reklama

Władze Węgier krytykowały też nową słowacką ustawę o symbolach państwowych. Pierwotnie zezwalała ona na granie lub śpiewanie hymnów obcych państw jedynie w obecności oficjalnych delegacji danego kraju, potem zapis ten został jednak zmieniony i Budapeszt uznał sprawę za rozwiązaną.

Arpad Janos Potapi, sekretarz stanu ds. narodowościowych w kancelarii premiera, mówił w marcu, że Sekretariat Stanu popiera demonstrację zorganizowaną przez Narodową Radę Szeklerską, której celem było zwrócenie uwagi na znaczenie przyznania autonomii Szeklerszczyźnie. Szeklerzy to grupa ludności węgierskiej mieszkającej w Siedmiogrodzie w Rumunii.

„Szeklerski postulat autonomii jest uzasadniony i zgodny z prawem, gdyż Szeklerzy nie chcą nic ponad to, co liczne inne mniejszości Europy: swobodnie używać języka i symboli narodowych w takiej formie autonomii, która nie krzywdzi narodu większościowego i na którą istnieje wiele dobrze funkcjonujących przykładów w Europie” – powiedział wtedy Potapi.

Nasza Ojczyzna powstała na skutek oderwania się skrajnego skrzydła od narodowej partii Jobbik. Opowiada się m.in. za przywróceniem kary śmierci za najpoważniejsze przestępstwa i wysyłaniem groźnych recydywistów i skorumpowanych polityków do więzień na Syberii.

Po rozpadzie Austro-Węgier Węgry straciły 2/3 terytoriów, które należały wcześniej do węgierskiej części monarchii austro-węgierskiej, przede wszystkim na rzecz nowo proklamowanych: Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, Czechosłowacji oraz Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej, a Siedmiogród został przyłączony do Rumunii. Ten stan rzeczy usankcjonował traktat z Trianon 4 czerwca 1920 roku.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)