Jak pisze rumuńska agencja prasowa AGERPRES, Aurescu w środę przyjął przedstawicieli Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza w budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W spotkaniu wzięli udział m.in. Beata Daszyńska-Muzyczka, przewodnicząca rady nadzorczej Funduszu Trójmorza i prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego; Paweł Nierada, członek rady nadzorczej Funduszu i pierwszy wiceprezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego; Doru Bulata, członek rady nadzorczej Funduszu i doradca dyrektora zarządzającego EximBank Romania; Nicolae Albu, członek rady nadzorczej Funduszu i doradca dyrektora zarządzającego EximBank Romania; a także Corina Vulpes, członkini rady nadzorczej Funduszu i dyrektor EximBank Romania.

Aurescu zapewnił, że Rumunia będzie blisko współpracowała z innymi państwami Inicjatywy i pozostałymi partnerami, żeby wykorzystać potencjał Trójmorza i wspomóc rozwój gospodarczy regionu. Podkreślił, że ważne jest, że w Funduszu działa wszystkie 12 państw Inicjatywy Trójmorza, a także to, że udało się przyciągnąć ważnych inwestorów, m.in. z USA. Jak pisze AGERPRES, przedstawiciele państw Funduszu przyjechali do Bukaresztu, żeby wziąć udział w pierwszej z serii konferencji, które mają zaprezentować działania i cele Funduszu.

29 maja Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) i rumuński EximBank podpisali w Luksemburgu akt założycielski Funduszu Inwestycyjnego Inicjatywy Trójmorza. Koncentruje się on na projektach tworzących infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w regionie Trójmorza. Działa na podstawie prawa Luksemburga na zasadach komercyjnych i rynkowych.

Inicjatywa Trójmorza to zapoczątkowana w 2015 roku przez prezydentów Polski i Chorwacji platforma współpracy prezydentów 12 państw położonych między Morzem Adriatyckim, Bałtyckim i Czarnym. Jej celem jest zacieśnianie współpracy infrastrukturalnej, energetycznej i gospodarczej państw Europy Środkowej.

Członkami Inicjatywy są: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Dwa lata temu w Warszawie odbył się drugi szczyt Trójmorza, którego gościem specjalnym był prezydent USA Donald Trump. (PAP)