Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział we wtorek przed rozpoczęciem szczytu NATO, że zdaje sobie sprawę, iż jego uwaga o "śmierci mózgowej" Sojuszu zirytowała wielu partnerów, ale on nie zmienił zdania i uważa, że NATO musi ustalić, jakie są jego podstawowe cele.

Macron, który wystąpił na konferencji prasowej obok prezydenta USA Donalda Trumpa, zwrócił uwagę, że państwa należące do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie są nawet w stanie ustalić wspólnej definicji współczesnego terroryzmu.

Trump, odpowiadając na pytania dziennikarzy, powiedział nieco wcześniej, że słowa Macrona dotyczące "śmierci mózgu NATO były bardzo obraźliwe".

Prezydent Francji podkreślił jednak, że kraje Sojuszu powinny "zdefiniować wspólne zagrożenia, a pierwszym takim zagrożeniem jest międzynarodowy terroryzm i terroryzm Państwa Islamskiego (IS).

"Powinniśmy podjąć - bez naiwności - dialog z Rosją, aby zredukować ryzyko konfliktu" - powiedział Macron, ale zastrzegł, że warunkiem wstępnym do nawiązania takiego dialogu "są postępy" w rozwiązywaniu konfliktu między Rosją i Ukrainą.

Macron podzielił opinię Trumpa, który wcześniej oznajmił, że "USA i Rosja chcą nowej umowy w sprawie broni nuklearnej", a Ameryka może się dogadać z Moskwą. "Oni chcą traktatu i my również, więc myślę, że byłaby to wspaniała rzecz" - dodał Trump.

Prezydent Francji również opowiedział się za nowym traktatem INF. "Francja, Niemcy i inne kraje europejskie są zagrożone nowymi rosyjskimi pociskami (...). Nie możemy się wykazać jakąkolwiek naiwnością wobec Rosji, ale sądzę, że status quo nie jest lepszym rozwiązaniem" - powiedział.

2 sierpnia Stany Zjednoczone oficjalnie wycofały się z traktatu INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu i oskarżyły Rosję o to, że nie stosuje się do tego porozumienia.

Układ INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow, w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

>>> Czytaj też: Trump: Słowa Macrona o NATO są "bardzo obraźliwe"