Warszawa, 28.02.2020 (ISBnews) - XTPL podpisało umowę TEA (Technology Evaluation Agreement) z chińskim graczem na rynku wyświetlaczy, firmą Suzhou Cowin Laser Technology, podała spółka. Porozumienie z chińskim parterem uruchamia proces ewaluacji technologii XTPL w obszarze naprawy defektów w wyświetlaczach.
Cowin jest dostawcą urządzeń do produkcji wyświetlaczy dla czołowych chińskich graczy z tego sektora, takich jak BOE (7,7 mld USD przychodów w I poł. 2019 roku), CSOT (China Star Optoelectronics Technology) czy Tianma (kapitalizacja rzędu 4,5 mld USD), poinformowano.
Celem rozpoczynającego się etapu współpracy - proof of concept - jest potwierdzenie parametrów komercjalizowanej przez XTPL technologii oraz ocena możliwości zaimplementowania jej do procesów produkcyjnych chińskiego partnera. Cowin poszukuje technologii naprawy defektów w wyświetlaczach nowej generacji, którą producent ten zamierza zaimplementować w wytwarzanych przez siebie urządzeniach i zaoferować swoim klientom, podkreślono.
"Odrzuty na liniach produkcyjnych wyświetlaczy mogą osiągnąć w przypadku defektów nawet 50%, szczególnie tam, gdzie nowa generacja tych urządzeń wchodzi do produkcji. Koszt półproduktów w wyświetlaczach to 50-70% kosztu finalnego produktu, dlatego producenci nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z naprawy defektów. Aby móc realizować ten proces efektywnie, biorąc pod uwagę postępującą miniaturyzację i jednoczesny wzrost rozdzielczości wyświetlaczy nowej generacji, oczekują oni od metody naprawy znacząco wyższej precyzji. To dlatego XTPL znajduje się na mapach technologicznych liderów tego sektora i nawiązuje silne relacje z ich dostawcami, takimi jak nasz nowy partner Cowin" - powiedział prezes XTPL Filip Granek, cytowany w komunikacie.
Cowin jest producentem urządzeń i komponentów do produkcji wyświetlaczy. Potencjalny klient spółki jest dostawcą dla czołowych graczy tego sektora, takich jak BOE (lider globalnego rynku produkcji wyświetlaczy, z którym XTPL prowadzi niezależny projekt proof of concept), CSOT (producent wyświetlaczy z siedzibą w Chinach wytwarzający panele LCD i rozwijający technologię OLED) czy Tianma (globalny producent wyświetlaczy działający od ponad trzech dekad, wytwarzający nowoczesne wyświetlacze LCD i nowe linie wyświetlaczy wykorzystujące technologię AM-OLED), podano również.
"Liczymy na pozytywne rezultaty współpracy z Cowin. Aktualnie realizujemy wydruki zgodnie ze specyfikacją partnera na dostarczonych przez niego podłożach. Następnym krokiem będzie ewaluacja naszej metody w jednostce R&D chińskiego podmiotu. Zespół XTPL osiąga w obszarze naprawy defektów bardzo pożądane przez rynek rezultaty. Jako pierwsi uzyskujemy za pomocą addytywnej metody nanodruku struktury naprawiające zerwane połączenia metaliczne (ang. detour) o szerokości poniżej 3 μm, które spełniają szereg wymogów klienta. Taki wynik technologiczny potwierdza pozycję naszej spółki jako globalnego lidera w zakresie ultraprecyzyjnego drukowania" - dodał Granek.
Według niego, kierunek azjatycki jest dla XTPL naturalny. Duża koncentracja firm rozwijajacych technologie dla branży wyświetlaczy oraz globalnych koncernów wytwarzających zaawansowaną elektronikę wpływa na wzmożoną aktywność spółki w tym regionie. W listopadzie 2019 roku XTPL podpisało memorandum of understanding (MoU) z koreańskim HPK - jednym z głównych dostawców rozwiązań w zakresie naprawy defektów dla koncernu LG Display. Spółka zawarła w tym okresie także umowę na ewaluację swojego rozwiązania, mającego na celu poprawę przewodności w najnowszej generacji wyświetlaczy OLED i QLED z ww. koncernem BOE.
"Proces komercjalizacji w firmach zajmujących się twardymi technologiami, takich jak np. XTPL, składa się każdorazowo przynajmniej z kilku etapów. Podpisane w ostatnich miesiącach porozumienia o współpracy sygnalizują wejście na kolejne poziomy zaawansowania w realizacji tego procesu z wybranymi partnerami. Jest to naturalne, że technologia, która ma zostać wdrożona do masowej produkcji zaawansowanej elektroniki musi być drobiazgowo sprawdzona i odpowiednio dostosowana. Aktywnie działamy z naszymi partnerami, by spełnić wszelkie wymogi, konieczne do realizacji komercyjnego wdrożenia naszych rozwiązań na rynku" - podsumował Granek
XTPL rozwija i komercjalizuje na światowym rynku przełomową, addytywną technologię umożliwiającą ultraprecyzyjne drukowanie nanomateriałów. Technologia ta ułatwi m.in. produkcję wyświetlaczy nowej generacji, inteligentnego szkła z zaawansowanymi funkcjonalnościami, innowacyjnych zabezpieczeń antypodróbkowych czy paneli fotowoltaicznych o zwiększonej wydajności. Obecnie XTPL komercjalizuje swoją technologię w dwóch pierwszych polach aplikacyjnych: wyświetlaczy oraz smart glass. Akcje spółki zadebiutowały na rynku głównym GPW w lutym 2019 r. Jej przychody ze sprzedaży sięgnęły 2,27 mln zł w 2018 r.
(ISBnews)