Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia pokazują, że ludzie mogą zarazić się koronawirusem drogą kropelkową lub przez dotknięcie zakażonej powierzchni. Nie jest konieczny bezpośredni kontakt z zainfekowaną osobą - pisze portal The Hill.

"Ten wniosek - jeśli zostanie potwierdzony - zdecydowanie kontrastowałby z wcześniejszymi medialnymi doniesieniami, które sugerują, że wirus nie przenosi się tak łatwo poza bezpośrednim międzyludzkim kontaktem." - czytamy dalej. Artykuł o badaniach, których rezultaty opublikowano w środę oczekuje jeszcze na naukową recenzję. W czwartek jest to najczęściej czytany tekst na portalu The Hill.

>>> Czytaj również: GIS za WHO: oto kraje i regiony, do których nie powinno się podróżować

Finansowane z amerykańskich środków federalnych testy wykazały, że na powierzchni miedzianej koronawirus utrzymuje się przez cztery godziny, kartonowej przez dobę, a na plastikowej i stali nierdzewnej od dwóch do trzech dni. W powietrzu może unosić się do trzech godzin.

Według ostatnich danych w Stanach Zjednoczonych SARS-CoV-2 zaatakował ponad 1300 osób. Zmarło co najmniej 38 ludzi.

Koronawirus, który od grudnia 2019 roku rozprzestrzenił się już na ponad 110 krajów, zabił na świecie ponad 4 tys. osób. Największe ogniska epidemii znajdują się w Chinach, gdzie koronawirus pojawił się w pierwszej kolejności, a także w Iranie, Włoszech i Korei Południowej.