Jak mówił, pieniądze, które wygenerowały spółki nadzorowane przez Ministerstwo Aktywów Państwowych trafiają do najbardziej potrzebujących szpitali na "pierwszej linii frontu". Wskazał, że trwa "dopinanie szczegółow" przekazania tych pieniędzy pomiędzy fundacjami poszczególnych spółek, ministrem zdrowia i instytucjami.

Małecki zaznaczył, że wiele spółek z udziałem Skarbu Państwa, jak np. Orlen czy Azoty przestawiły się na produkcje środków niezbędnych w walce z pandemią. Dodał, że w poniedziałek z produkcją płynu do dezynfekcji rusza też KGHM.

Małecki podkreślił, że obecnie najważniejsze jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa i wprowadzenie działań chroniących polską gospodarkę przed skutkami pandemii.

W związku z pandemią koronawirusa 18 marca odbyła się Rada Gabinetowa poświęcona pakietowi pomocowemu dla gospodarki. Po posiedzeniu, premier Mateusz Morawiecki poinformował o powstaniu projektu pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS-Cov-2. Szacunkowa wartość pakietu to ok. 212 mld zł. Pięć filarów pakietu tworzy: obrona przed utratą miejsc pracy, wsparcie dla służby zdrowia, bezpieczeństwo systemu finansowego, wsparcie dla przedsiębiorców i inwestycji publicznych. W realizację pakietu będą zaangażowane takie instytucje jak Polski Fundusz Rozwoju, Agencja Rozwoju Przemysłu czy Bank Gospodarki Kredytowej.(PAP)

autor: Ewa Wesołowska