Prezes PSL podkreślał we wtorek na konferencji prasowej, że dzisiaj wszystkie wysiłki polityków powinny być skupione na wypracowaniu "prawdziwej tarczy antykryzysowej". Jak mówił, jest na to szansa, ponieważ Senat na najbliższym pośniedzieniu będzie rozpatrywał ustawę dot. pomocy dla przedsiębiorców.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza wsparcie w ramach obecnej tarczy jest niewystarczające i tę opinię podziela też prezydent. Andrzej Duda w ubiegłym tygodniu poinformował, że przedstawił premierowi dwie propozycje wsparcia dla firm: zwolnienie wszystkich przedsiębiorców z ZUS na 3 miesiące i objęcie pomocą w ramach "tarczy antykryzysowej" także firm, które rozpoczęły działalność przed 1 marca tego roku.

"My popieramy te rozwiązania prezydenta Andrzeja Dudy, my je dużo wcześniej zgłaszaliśmy, ale nie będziemy się ścigać, kto pierwszy, ważne, żeby te rozwiązania weszły w życie. I wychodząc naprzeciw oczekiwaniom prezydenta RP zgłaszamy te poprawki w Senacie" - poinformował Kosiniak-Kamysz.

Poprawki zgłosi Koło Senatorów Koalicja Polska - Polskie Stronnictwo Ludowe, które liczy trzech senatorów.

Prezes ludowców wyraził przekonanie, że zarówno obóz rządzący, jak i cała opozycja poprze poprawki zakładające objęcie zwolnieniem z ZUS na trzy miesiące wszystkich firm niezależnie od przychodu i wielkości oraz objęcie zwolnieniem także wszystkich firm, które powstały przed marcem. Jak zapowiedział Kosiniak-Kamysz, takie poprawki zostaną złożone do tzw. drugiej tarczy antykryzysowej.

Prezes PSL, jednocześnie kandydat na prezydenta, mówił, że rywalizacja między kandydatami na prezydenta nie może przysłonić najważniejszego celu, czyli przyjęcia dobrych rozwiązań dla przedsiębiorców, takich jak zwolnienie z ZUS.

"I to jest test wiarygodności dla prezydenta, czy tylko mówi, czy też ma zdolności sprawcze, żeby przekonać swój obóz polityczny do poparcia tego (rozwiązania)" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Senat na rozpoczynającym się w środę dwudniowym posiedzeniu zajmie się ustawą o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 i tzw. specustawą funduszową.

Ustawa dotycząca tarczy antykryzysowej przewiduje m.in. wprowadzenie "wakacji składkowych" dla firm zatrudniających do 49 pracowników, zwiększenie dostępności pożyczek dla firm czy zasiłki dla rolników w związku z koronawirusem.

Z kolei tzw. specustawa funduszowa - czyli ustawa o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. - wprowadza regulacje, których celem jest płynna realizacja i rozliczenie projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.