W opublikowanej w niedzielę rozmowie z madryckim dziennikiem “El Mundo” szefowa hiszpańskiej dyplomacji odnotowała, że władze unijne zatwierdziły już powstanie programu pomocowego dla państw członkowskich, które ucierpiały wskutek epidemii.

Wskazała, że "plan Marshalla dla odbudowy postcovid" ma zacząć obowiązywać już od 1 czerwca. Zaznaczyła, że "Hiszpania naciskała" na władze unijne, aby utworzyć taki fundusz odbudowy gospodarczej. "Miesiąc później pomysł ten został zaakceptowany” - dodała.

22 marca premier Hiszpanii Pedro Sanchez wezwał władze UE do opracowania w związku z pandemią koronawirusa "nowego planu Marshalla", który pomógłby odbudować europejską gospodarkę i usprawnić walkę z ekspansją choroby.

"Kiedy porównamy obecną sytuację z kryzysem z 2008 r., to powiedziałabym, że odpowiedź (unijna – PAP) jest szybsza” - oceniła Gonzalez Laya w wywiadzie.

Wskazała, że w pierwszej fazie epidemii pojawiły się pewne "wahania" ze strony władz UE.

"Później jednak (...) mieliśmy bardzo silną odpowiedź zarówno ze strony Komisji Europejskiej, jak i Europejskiego Banku Centralnego” - zaznaczyła szefowa MSZ.

Wskazała też, że na początku pandemii część państw UE próbowała używać argumentów w sposób zbliżony do debaty z 2008 r., która była niczym "dyskusja między niewinnymi i marnotrawcami". "Na szczęście tym razem nie trwało to długo" - dodała.