Prospekt emisyjny GPW trafi formalnie do Komisji Nadzoru Finansowego, gdy prezydent podpisze nowelizacje ustaw o obrocie instrumentami finansowymi i o ofercie publicznej – poinformowali w środę prezes Giełdy Ludwik Sobolewski i wiceminister skarbu Michał Chyczewski.



W Sejmie trwają od wczoraj „intensywne” prace nad nowelizacjami tych ustaw, przygotowanymi jeszcze przez poprzedni rząd. Prezes Sobolewski zapewnił, że prace nad prospektem emisyjnym GPW toczą się zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem i „cała dokumentacja jest nieomalże na ukończeniu”. Jednak prospekt emisyjny GPW trafi do KNF dopiero wówczas, gdy nowelizacje podpisze Lech Kaczyński, „o tej zależności proszę pamiętać” – dodał szef GPW.

Nowelizacje ustaw regulujących działalność rynku kapitałowego włączają do polskiego prawa rozwiązania przyjęte w UE. Prace nad ustawami w Sejmie obecnej kadencji zaczęły się jeszcze w ubiegłym roku.

Reklama

Wiceminister Chyczewski wyjaśnił, że jeszcze przed formalnym złożeniem prospektu do KNF, trafi on do Komisji „w trybie opiniowania”, żeby można było odpowiedzieć na wszystkie pytania nadzoru jeszcze przed złożeniem wniosku. Dzięki temu KNF „nie będzie potrzebowała dużo czasu, żeby zatwierdzić prospekt”. Zdaniem wiceministra, prezydent mógłby podpisać znowelizowane ustawy do końca września. Chyczewski przyznał, że „pewne ryzyko wiąże się z procesem legislacyjnym” i jeśli prace nad ustawami przedłużałyby się, plany prywatyzacyjne GPW dotyczące października tego roku mogłyby zostać zagrożone, choć na razie resort skarbu podtrzymuje założony harmonogram.

Według planów Ministerstwa Skarbu Państwa, pierwszy etap prywatyzacji GPW ma zostać przeprowadzony w 2008 roku i będzie polegał na sprzedaży łącznie 47,82 proc. akcji z puli 98,82 proc. posiadanych obecnie przez Skarb Państwa. Oznacza to, że po ofercie w rękach SP pozostanie 51 proc. akcji GPW. Debiut miałby nastąpić w pierwszej połowie października.

MSP nie podjęło jeszcze decyzji o sposobie prywatyzacji GPW w drugim etapie, który jest przewidziany na okres od jednego do trzech lat po zakończeniu pierwszego etapu. Zakładanych jest kilka sposobów prywatyzacji: kolejna oferta publiczna, dalsza sprzedaż inwestorom niebranżowym, sprzedaż inwestorowi branżowemu lub rozwiązania pośrednie.

AL