Węgierscy politycy twierdzą, że zakup przez rosyjski Surgutnieftiegaz 21,1 proc. udziałów w węgierskiej firmie petrochemicznej MOL ma na celu zablokowanie przez Rosję budowy gazociągu Nabucco - napisał w poniedziałek rosyjski dziennik "Kommiersant".

Surgutnieftiegaz kupił 21,1 procent akcji MOL-a od austriackiego koncernu OMV.

Według gazety Surgutnieftiegaz nie może wypływać na podejmowanie strategicznych decyzji w sprawie Nabucco, jednak poprzez zakup akcji MOL-a, który wchodzi w skład konsorcjum budującego gazociąg, może mieć dostęp do poufnych informacji dotyczących tej wspieranej przez UE inwestycji.

Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych węgierskiego parlamentu Zsolt Nemeth z opozycyjnej partii Fidesz, którego cytuje węgierska gazeta "Napi Gazdasag" oświadczył, że zakup przez Surgutnieftiegaz akcji MOL-a miało na celu uzyskanie dostępu do projektu Nabucco i wykazywanie przewagi nad nim konkurencyjnego projektu Gazpromu - rurociągu South Stream.

Niezadowolenie z zakupu przez rosyjski koncern akcji MOL-a wyraził przed kilkoma dniami nowy premier Węgier Gordon Bajnai.

Reklama

"Nie wiemy, jakie są intencje firmy Surgutnieftiegaz, dokąd chce poprowadzić MOL-a, koncern, który ma strategiczne znaczenie dla Węgier" - powiedział.

Surgutnieftiegaz, czwarty pod względem wielkości wydobycia koncern rosyjski, kojarzony z Kremlem, kupił akcje MOL-a za 1,4 mld euro.

Notowany jest na rosyjskich giełdach. Spekuluje się, że największym udziałowcem firmy jest premier Władimir Putin. Niewykluczone też, że Surgutnieftiegaz kupując akcje MOL-a, odegrał rolę pośrednika i za pewien czas sprzeda je innemu rosyjskiemu koncernowi.

Nabucco ma dostarczać gaz do Europy Południowej i Środkowej z regionu Morza Kaspijskiego i Azji Środkowej przez terytorium Turcji z ominięciem Rosji, tak aby zmniejszyć zależność państw UE od Moskwy.

Moskwa z kolei zaproponowała budowę konkurencyjnej magistrali gazowej South Stream przez Morze Czarne do Bułgarii, a potem dalej dwiema nitkami do Grecji i południowych Włoch oraz Serbii, Słowenii, północnych Włoch, Austrii i na Węgry.