Ogólny klimat koniunktury w przemyśle jest oceniany pozytywnie - plus 2 wobec minus 1 w sierpniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 21 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 19 proc., podczas gdy przed miesiącem odpowiednio 19 proc. i 20 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Z badań GUS wynika, że oceny bieżącego portfela zamówień są nadal pesymistyczne. "Krajowy portfel zamówień jest gorszy niż przed miesiącem, natomiast negatywne oceny zagranicznego portfela zamówień utrzymują się na poziomie z sierpnia. Bieżąca produkcja jest nadal ograniczana" - napisano w komunikacie GUS. Według GUS, utrzymują się korzystne prognozy portfela zamówień i produkcji.

"Nadmierny stan zapasów wyrobów gotowych ulega niewielkiemu zmniejszeniu. Należności od kontrahentów są ściągane terminowo. Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Również prognozy sytuacji finansowej są nieco mniej pesymistyczne niż w sierpniu. Utrzymuje się skala planowanych zwolnień pracowników. Ceny wyrobów przemysłowych mogą nieznacznie wzrosnąć" - dodano.

W handlu wyraźne pogorszenie

Reklama

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu kształtuje się na poziomie 0, a w sierpniu wyniósł plus 3. Zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw; w sierpniu było to odpowiednio 19 proc. i 16 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podał GUS w środę w komunikacie.

"We wrześniu odnotowuje się przewagę negatywnych ocen sprzedaży. W konsekwencji zwiększają się trudności przy regulowaniu bieżących zobowiązań. Utrzymuje się nadmierny stan zapasów towarów" - napisano.
Według GUS, prognozy sprzedaży i sytuacji finansowej są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem.

"Ilość towarów zamawianych u dostawców może być ograniczana w nieznacznie większym stopniu niż w sierpniu. Sygnalizowany wzrost bieżących i przyszłych cen towarów utrzymuje się na poziomie zbliżonym do zgłaszanego przed miesiącem. Dyrektorzy planują zmniejszyć zatrudnienie w skali zbliżonej do przewidywań sprzed miesiąca" - dodano.

Budownictwo także oceniane gorzej

Klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 5. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 22 proc. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - podał w środę GUS.

"Przedsiębiorcy odnotowują ograniczenie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej na poziomie zbliżonym do zgłaszanego w poprzednim miesiącu. Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są nadal pesymistyczne. Spośród badanych przedsiębiorstw 17 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 23 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się, że spadek portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym może być zbliżony do przewidywań z ubiegłego miesiąca" - napisano w komunikacie GUS.

Z danych GUS wynika, że oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych są nadal niekorzystne, podobne do zgłaszanych w sierpniu.

"Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Planowane ograniczenie zatrudnienia może być nieco większe od prognozowanego w ubiegłym miesiącu. Należy oczekiwać dalszego spadku cen robót budowlano-montażowych" - dodano.