Z informacji „Rzeczpospolitej” wynika, że wykorzystanie biopaliw w transporcie wyniosło w pierwszym półroczu ponad 3 proc. W samym drugim kwartale było to powyżej 3,45 proc., czyli wymaganego przez rząd w tym roku poziomu.

– Tylko groźba zapłacenia wysokich kar zmusza dystrybutorów do oferowania biopaliw, które w przeciwnym razie nie trafiłyby na rynek. Ich sprzedaż jest zbyt kosztowna – twierdzi Jacek Wróblewski, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Dopiero ostatnie miesiące pokazały wyraźny wzrost na rynku biopaliw. W tym roku za brak stosowania biopaliw w transporcie firmom dystrybucyjnym grożą kary. Jeszcze na początku roku nie wszystkie z nich były do takiej sprzedaży przygotowane.

Wykorzystanie biopaliw w transporcie wyniosło w ubiegłym roku zaledwie 0,68 proc. Zgodnie z przyjętym przez rząd w czerwcu 2007 r. rozporządzeniem w sprawie narodowych celów wskaźnikowych na lata 2008 – 2013 udział biopaliw w rynku transportowym musi rosnąć. Rząd przyjął, że w 2008 r. powinien wynieść 3,45 proc., w 2009 r. – 4,6 proc., w 2010 r. – 5,75 proc., w 2011 r. – 6,2 proc., w 2012 r. – 6,65 proc., natomiast w 2013 r. – 7,1 proc.

Reklama

Ze stosowania biopaliw w transporcie państwa członkowskie rozlicza Komisja Europejska, ale nie stosuje żadnych sankcji.

O tym, że kierowcy kupują biopaliwa, decyduje przede wszystkim cena. Dlatego dystrybutorzy muszą ją znacznie obniżać. Kilka dni temu sieć sklepów Intermarche ogłosiła, że będzie sprzedawała na swoich stacjach ekologiczne paliwo B20 po 4 zł za litr. To o 30 – 40 groszy taniej, niż trzeba zapłacić za tradycyjny olej napędowy. B20 w jednej piątej składa się z oleju rzepakowego. Dostawcą Intermarche został J&S Energy.

PKN Orlen postawił na sprzedaż bioestru, czyli paliwa do silników Diesla wyprodukowanego całkowicie z oleju rzepakowego. Na stacjach Bliska litr bioestru kosztuje o ok. 30 groszy mniej niż oleju napędowego.

W drugim kwartale sprzedaż biopaliw (B20 i B100) wzrosła w Polsce aż o 80 proc. w porównaniu z początkiem roku – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki.

Najbardziej poprawiły się wyniki sprzedaży bioestru (o 91 proc.).

POL